Opublikowano: 18 stycznia 2015 o 15:00

13 rzeczy, których unika kobieta silna psychicznie.

strong woman

Jestem niekonsekwentna. Wiem. Ostatnio wyrzekałam na bełkot w internetowych poradach. Skusiłam się jednak na kolejny dziwnie brzmiący tytuł i tym razem – postanowiłam Wam ten artykuł przytoczyć (w praktyce: przetłumaczyć i skrócić to, co jednak było bełkotliwe oraz… przerobić go na wersję kobiecą). Tekst pochodzi z amerykańskiego (chyba) Forbes’a i dotyczy…. ludzi psychicznie silnych (a w naszym wypadku – kobiet).

Jak mało kiedy uznałam, że “coś w tym jest”. Więc bez zbędnych wstępów. Oto kobieta silna psychicznie.

1. Nie marnuje czasu użalając się nad sobą. Nauczyła się brać odpowiedzialność za swoje działania i ich konsekwencje. Co więcej – rozumie, że często życie nie jest fair. I już. Jeśli sprawy idą nie tak, jak trzeba, komentuje to słowami: “No cóż”. Lub po prostu: “Następna proszę”.

2. Nie przerzuca odpowiedzialności za swoje działania na innych. Rozumie, że to ona ma kontrolę nad swoimi działaniami i emocjami, a jej siłą jest właśnie możliwość decydowania o tym, kiedy i jak zareaguje.

3. Nie chowa się przed zmianą. Jej największą obawą jest to, że utknie w miejscu. Zmiana, a nawet niepewność, daje jej kopa do działania i wydobywa z niej to, co najlepsze.

4. Nie marnuje energii na rzeczy, na które nie ma wpływu. Generalnie nie narzeka na korki, zagubiony bagaż, a już na pewno nie na innych ludzi. Dobrze wie, że nad tym nie ma kontroli. W trudnej sytuacji dochodzi do wniosku, że jedyne, co może kontrolować, to własne reakcje. I korzysta z tego.

world_strongest_woman_making_off
godzax / Foter / CC BY-NC-ND

5. Nie martwi się o zdanie innych. Nie usiłuje uszczęśliwiać nikogo swoim postępowaniem, ani też – co ważne – nie czyni celowo nikogo nieszczęśliwym. Stara się być dobra i uczciwa (ale archaizmy, co? Za to jakie mocne!), żeby zadowolić innych wtedy, kiedy to zasadne. Nie boi się jednak bronić własnego zdania. Wytrzyma to, że ktoś poczuje się zraniony i postara się wyjść z takiej sytuacji z klasą.

6. Nie boi się podejmować ryzyka. Skalkulowanego ryzyka. To zupełnie co innego, niż skakanie na głowę do basenu, w którym nie wiadomo, czy jest woda. Ocenia ryzyko i korzyści, a także przewiduje ewentualne trudności – a nawet najgorsze scenariusze – ZANIM podejmie działania.

7. Nie trzyma się kurczowo przeszłości. Jest pewna siła w zdawaniu sobie z niej sprawy, szczególnie jeśli chodzi o “nauczki”. Ona nie marnuje jednak energii na rozpamiętywanie rozczarowań, czy fantazjowanie o “dniach pełnych chwały”, które przeminęły. Większość swojej energii inwestuje w tworzenie optymalnej teraźniejszości i przyszłości.

8. Nie popełnia w kółko tych samych błędów. Znasz definicję bezsensu, prawda? Bez sensu robisz wtedy, kiedy podejmujesz w kółko te same działania, licząc na ich inne, lepsze rezultaty. Kobieta silna psychicznie bierze odpowiedzialność za swoje przeszłe zachowanie i chce uczyć się na błędach. Dzięki temu może odnosić sukcesy np: w życiu zawodowym.

strong woman (flyer)
lanuiop / Foter / CC BY-NC-SA

9. Nie zazdrości innym ich sukcesów. To rzeczywiście wymaga siły, żeby czuć radość i podekscytowanie na widok tego, że ktoś inny odnosi sukces. Ona to potrafi. Nie jest zazdrosna, nie umniejsza czyichś dokonań (choć dokładnie sprawdza, co ciekawego zrobiła ta osoba – może się czegoś od niej nauczy).

10. Nie poddaje się po porażce. Jest w stanie ponosić ją “w kółko”, jeśli tylko każda kolejna przybliża ją do jej upragnionego celu.

11. Nie boi się samotności. Lubi, a nawet ceni czas spędzony samotnie. Używa go do refleksji, do planowania… Co najważniejsze – nie polega na innych jeśli chodzi o swoje szczęście, czy nawet nastrój. Może być szczęśliwa z innymi i może być też szczęśliwa sama.

12. Nie uważa, że jej się cokolwiek należy od życia. (Jakikolwiek komentarz wydaje mi się tu zbędny.)

13. Nie spodziewa się natychmiastowych rezultatów. Czy chodzi o ćwiczenia, czy o dietę, czy o zaczynanie własnego biznesu – jest długodystansowcem. Dozuje swój czas i energię, świętuje nawet najmniejszy sukces. I rozumie, że największe zmiany wymagają czasu.

No dobra! To kto jest silną kobietą? (faceci też mogą się zgłosić, bo ich ten tekst dotyczy tak samo). Ta, która jest silna – udostępnia. Ta, która chce być – też udostępnia. Dziękuję.

A tak w ogóle, to mój absolutny top cech, to: 7, 9 i 12.

A tu oryginalna wersja artykułu: klik