Postęp w dziedzinie medycyny pozwala na coraz to lepsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, które mają na celu polepszenie stanu zdrowia chorych. Taką nowością, która staje się już standardem w naszym kraju, są opatrunki hydrożelowe. W jakim celu się je stosuje i na czym polega ich działanie?
Czym są opatrunki hydożelowe?
Poparzenia o różnym stopniu nasilenia są przyczyną wielu cierpień. Szczególnie leczenie takich obrażeń jest trudne i kłopotliwe oraz może zająć dużo czasu. Natomiast po zakończonym leczeniu nierzadko na ciele pozostają nieestetyczne blizny. W takiej sytuacji praktyczne okazują się opatrunki na oparzenia. Hydrożelowe opatrunki dzięki swojej skuteczności oraz praktyczności stają się podstawowym wyposażeniem większości apteczek pierwszej pomocy – czy to w domu, w szpitalach, szkołach, zakładach pracy lub samochodach. Co przyczyna się do ich skuteczności?
Z naukowego punktu widzenia można powiedzieć, że są to produkty wytwarzane z wodnych składników naturalnych. W połączeniu z syntetycznymi polimerami sprawiają, że są całkowicie sterylne oraz wykazują dużą wytrzymałość i odporność. Najczęściej dostępne są w postaci przezroczystych pasków o konsystencji żelu i grubość kilku milimetrów. Ich zadaniem jest zapobieganie rozwojowi infekcji oraz umożliwianie swobodnego przepływu tlenu. W 90% składają się z wody, która uśmierza ból i schładza ranę, a ponadto powoduje jej nawilżenie i oczyszczanie. Pomagają w usuwaniu tkanki martwicznej, ale nie przylepiają się do rany. Dzięki temu, że są elastyczne, mogą być zakładane niemal na każdą część ciała – między innymi na twarz lub okolice stawów.
Opatrunki na oparzenia – zalety
Hydrożelowe opatrunki to prawdziwy przełam w dziedzinie medycyny. Ich przemyślana i innowacyjna forma pozwala na zapewnienie szybkiej ulgi poszkodowanym oraz przyśpiesza gojenie się rany. Dzięki temu, że są transparentne, pozwalają na obserwowanie oparzenia i całego procesu jego leczenia, bez konieczności ściągani opatrunku. Są wytrzymałe na uszkodzenia i mogą być noszone przez długi czas. Jednocześnie posiadają miękką i elastyczną budowę, zapewniając komfort choremu oraz nie powodują dyskomfortu. Mogą być stosowane nawet u osób z delikatną skórą, ponieważ posiadają właściwości hipoalergiczne.
Opatrunki hydrożelowe wyróżniają się bezbolesną oraz bardzo łatwą aplikacją. Kładzione są bezpośrednio na ranę, przynosząc natychmiastową ulgę. Są w stanie schładzać ją aż do 6 godzin, ograniczając powstawanie obrzęków. Niekiedy nasączane bywają roztworami leków, przynosząc jeszcze lepsze rezultaty. Stosuje się je na oparzenia od 1 do 3 stopnia – bez względu na to, czy są to oparzenia termiczne, elektryczne czy chemiczne.