Ginekolog

My, kobiety musimy pamiętać o naszym zdrowiu trochę bardziej niż mężczyźni. Mam na myśli badanie miejsc intymnych. Mężczyźni udają się do Pana urologa dopiero kiedy coś niepokojącego im się dzieje z ich organizmem. My, kobiety, powinnyśmy odwiedzać ginekologa regularnie. Szacuje się, że przynajmniej raz na pół roku. Ginekolog nie jest taki straszny jak się ma już doświadczenie. Wiadomo, że młode kobiety, w wieku dwunastu lat lub nawet młodsze, myślą aby pójść do ginekologa na swoją pierwszą wizytę. Od tym jak wygląda wizyta u ginekologa, dowiedzieć się mogą od koleżanek lub od mamy, ewentualnie ze szkoły. Bardzo dobrze, że tak młode osoby myślą o pierwszej wizycie. Należy po pierwszej miesiączce udać się na wizytę kontrolną. Oczywiście kiedy miesiączka nie pojawia się długo należy również pójść i skontrolować sytuację. Następnie udajemy się na regularne badania piersi i cytologię. Dodatkowo kobiety przyjmujące antykoncepcję muszą pojawiać się na wizycie częściej, ze względu na kontrole.
Powodów do wizyty jest wiele, ale sama wizyta nie jest niczym skomplikowanym. Spotkanie z ginekologiem jest zazwyczaj krótkie. Na wstępie wizyty wyraźnie informujemy w jakiej sprawie przyszłyśmy. Od razu po tym lekarza przeprowadza z nami krótki wywiad. Przegląda naszą kartę, upewnia się, że wszystkie dane i wpisy są prawidłowe. Pyta jak się czujemy czy coś się u nas zmieniło. Podczas standardowej kontrolnej wizyty często nawet się nie rozbieramy. Jednak jeśli badanie jest konieczne, to ginekolog dba o to abyśmy czuły się komfortowo. Podczas samego badania piersi, zdejmujemy bluzkę i biustonosz tylko na ten moment badania i od razu możemy się zakryć aby było nam jak najlepiej. Jeśli mamy pobierany wymaz z pochwy w celu przeprowadzenia cytologi, zdejmujemy tylko nasz dół, gdzie zasłaniamy się zgrabnym fartuchem. Praktycznie nie jesteśmy nagie, więc uczucie wstydu nam prawie nie towarzyszy. Podczas przeprowadzania badania lekarz też informuje dokładnie co robi, nawet jeśli będzie nas badać samym dotykiem. Zdarza się też proste wykonanie badania USG na piersiach bądź macicy lub jajników. Z naszej perspektywy badania są bardzo proste i trwają krótko. Następnie idziemy się ubrać a lekarz przedstawia nam swój punkt widzenia. Jeśli wszystko jest w porządku to nie ma pośpiechu aby wracać na kolejną wizytę u ginekologa szybko. Jeśli dzieje się coś niepokojącego to jesteśmy rzetelnie o tym informowane. Zawsze dostajemy wyraźne wskazówki co robić oraz jeśli jest potrzeba jesteśmy kierowane na odpowiednie badania.
Zatem widać wyraźnie, że wizyta u ginekologa, ta pierwsza i każda inna nie są takie straszne. Warto wcześniej przeczytać opnie różnych osób jeśli chcemy się uspokoić. Zachęcam do rozmowy z mamą lub przyjaciółką. Jeśli mamy jakieś dolegliwości i boimy się badania, możemy powiedzieć o tym lekarzowi, bądź wcześniej sprawdzić jak to badanie będzie wyglądać. Wiedza na dany temat często uspokoiła nie jedną osobę. Warto wiedzieć co się stanie, do daje nam w jakiś sposób przewagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here