Grzechy przy spowiedzi

Może jesteś nastolatkiem, uczniem trzeciej lub drugiej klasy gimnazjum, który przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania? A może jesteś w drugiej klasie podstawówki i szykujesz się do swojego święta – przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej? A może po prostu zostałeś chrzestnym jakiegoś nowonarodzonego dziecka, które będziesz prowadził przez życie w wierze chrześcijańskiej i będziesz jego zastępczym rodzicem, więc teraz musisz przystąpić do sakramentu spowiedzi świętej? Nie wiesz jak się do tego przygotować i jakie grzechy wymienić? Nie wiesz jakie mogą być grzechy popełniane przez ludzi i z czego warto się wyspowiadać, aby o czystym sercu przystąpić do komunii i przyjąć ciało Boże w postaci opłatka? Przeprowadzimy Cię przez różne rodzaje grzechów, które możesz wymienić księdzu siedzącemu w konfesjonale. Warto się z nich wyspowiadać, aby mieć czyste sumienie

Dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej
Dzieci są trochę jak białe karty. Na nich nie ma jeszcze wielu grzechów. Są bardzo czyste. Jeżeli są jakieś grzechy to nie są one bardzo ciężkie zazwyczaj. Z czego najczęściej spowiadają się uczniowe szkół podstawowych? A może z czego powinni?
Często wymieniane wśród uczniów jest chyba nieposłuszeństwo wobec rodziców, czy nawet pyskowanie dorosłym. Zdarza się to często, zwłaszcza gdy dziecko ma naturę buntownika. Często też dzieci czują potem skruchę, dlatego też tak często ten grzech pojawia się przy spowiedzi. Dzieci mogą spowiadać się też z lenistwa, które przejawia się między innymi w niewykonywania swoich obowiązków domowych czy szkolnych. Tak, tak. Nie odrabianie lekcji też może być grzechem, jeżeli wynika tylko z tego, że dziecku się nie chciało. Jeżeli dziecko nie posprzątali, nie wyrzuciło śmieci, nie wyprowadziło psa na spacer czy nie nakarmili chomika, chociaż należało to do jego obowiązków domowych, można zaliczyć to jako grzech. Grzechem dla takich dzieci jest także opuszczenie mszy świętej w kościele, jeżeli nie było chore czy nie miało innych powodów na tyle poważnych, aby nie przyjść. Dzieci wymieniają także na przykład obżarstwo, ponieważ zjadły dużo słodyczy, kłótnie z rodzeństwem ( po których ostatecznie czują się źle, bo jednak kochają swoich braci i siostry), życzenie komuś źle, chociażby nielubianemu nauczycielowi czy zniszczenie książki w bibliotece.

Nastolatki
U nastolatków grzechy trochę się zmieniają, jednak nadal wszystkie zachowania odnosimy do grzechów głównych i do dekalogu i wtedy poddajemy je ocenie. Wobec nastolatków stawia się większe wymagania jeżeli chodzi o uczestnictwo w świętach kościelnych, dlatego też podczas spowiedzi częstej chyba zdarza się, nieuczestnictwo w mszach świętych. Nastolatkowie rozbieżności kłócą się ze swoimi rodzicami oraz rodzeństwem, a także kolegami. Jako grzech wymieniają także zachowania wynikające z lenistwa czy obżarstwa, tak jak u dzieci w wieku siedem lub osiem lat. W wieku nastoletnim dochodzą też inne grzechy, związane z dojrzewaniem, mianowicie nastolatkowie próbują już swoich pierwszych używek jak alkohol (w każdej postaci, od piwa, przez wino, wódkę, az do absyntu często), papierosy czy dopalacze. To też jest grzech. Dzieci dojrzewają też pod względem seksualnym, pojawia się więc masturbacja, oglądanie filmów pornograficznych, podglądanie rówieśników czy pierwsze próby seksu. To wszystko może i powinno być wymienione księdzu. Dodatkowo, wszelkie znęcanie się nad słabszymi, czy to ludźmi czy zwierzętami, również jest grzechem.

Dorośli
Dorośli jako już pełni świadomi i rozwinięciu intelektualnie ludzie mogą i powinni brać pełna odpowiedzialność za popełnione przez siebie grzechy. Powinni przy tym odnosić się do własnego sumienia i do grzechów głównych oraz dekalogu. I tak na przykład wszelkie odstępstwa od wiary jak modny ateizm, są już grzechem. Nie chodzenie do kościoła jest grzechem. Zdrada z zajętą osobą jest grzechem. Zazdroszczenie innym ich mienia czy sukcesu. I wszystko to wynika z ogólnie znanych tekstów w wierze katolickiej, ktorych powinniśmy przestrzegać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here