Jak obliczyć emeryturę netto?

Zastanawiasz się jak obliczyć emeryturę netto? W tym artykule podam Ci najprostszy przykład aby wykonać to zadanie prawidłowo.
ZUS jak dobrze wiemy określa wysokość emerytury i podaje zawsze wartość brutto. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to ta kwota, którą emeryci będą otrzymywali. Emerytura, podobnie jak normalna pensja, podlega niestety opodatkowaniu. Jest także od niej odprowadzana obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zatem pobierając emeryturę, to niestety częścią pieniędzy trzeba podzielić się z państwem.
Jak dobrze wiemy, to musimy płacić składki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wyjaśnięd Ci teraz jak obliczyć wysokość emerytury „na rękę” netto jeśli oczywiście znamy naszą kwotę emerytury brutto. Więc jak obliczyć emeryturę netto, jak poznać jej wartość?

Składki odprowadzane, które odprowadzane są od emerytury:
Na wartość emerytury brutto jak dobrze wiemy składa się kwota netto, którą emeryci otrzymają oraz obowiązkowe składki. Są to:
– zaliczka na podatek dochodowy PIT – 18%,
– składka na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ) – 9%.
Dopiero gdy odejmiemy te składki, możemy wtedy sprawić, ile wynosi emerytura „na rękę”.

Obliczanie emerytury netto.
W Polsce świadczenie emerytalne wynosi średnio 2100 zł brutto. Oznacza to więc, że od niego musimy odjąć wysokość zaliczki na podatek dochodowy oraz składki zdrowotnej.

Obliczanie samemu emerytury netto:
Gdy już znamy informację o kwocie, którą dostaniemy na emeryturze jest to napisana kwota brutto. Gdy zrobisz kilka dość prostych wyliczeń, to możesz obliczyć swoją kwotę netto. Zróbmy to zatem dla emerytury o wysokości 2100 zł brutto, czyli średniego świadczenia.

Aby wyliczyć emeryturę netto, przyjmujemy stawkę podatkową i jest to 18 proc. oraz wskaźnik wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, 9 proc. podstawy wymiaru składki. Potrzebujemy również mieć przy sobie stałą roczną kwotę zmniejszającą podatek 556,02 zł.

1. Na początek wyliczamy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne:

2100 zł * 0,09 = 189 zł

2. Drugi krok, to sprawdzanie jaka powinna być zaliczka na podatek dochodowy czyli:

2100 zł * 0,18 = 378 zł

3. Następnie wartość tę pomniejszamy o 1/12 stałej kwoty, która zmniejszaj podatek i sporą część składki na ubezpieczenie zdrowotne. A więc zatem:

556,02 zł/12 + 2100 zł * 0,0775 = 46,35 zł + 162,75 zł = 209,1 zł

4. Z obecnych obliczeń wyszło nam, że podatek dochodowy wynosić będzie 378 zł – 209,1 zł = 168,9 zł. 169 zł jest to kwota po zaokrągleniu do pełnych złotówek.
Jesteśmy już blisko obliczenia emerytury netto, został nam tak naprawdę tylko jeden krok. Teraz tylko wystarczy, że od kwoty brutto odejmiemy składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Tak więc:

2100 zł – 189 zł – 169 zł = 1742 zł

1742 zł jest to jakieś 82 proc. środków ze średniej emerytury brutto na rękę. Pamiętajmy jednak, że jest to nieco złudne. Jeśli na przykład wejdziemy do sklepu, to państwo dalej weźmie nam pieniądze, tym razem pośrednio, ze względu na to, że większość towaru ma 23% VAT, ale tym zajmiemy się już w innym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here