Jak podłączyć żyrandol- krok po kroku

Remont naszego mieszkania lub wybudowanie nowego wymaga od nas wykonania szeregu czynności, dzięki którym mieszkanie stanie się przytulne a przebywanie w nim będzie komfortowe. Malowanie ścian, układanie podłogi czy montaż oświetlenia- czynności te na pozór łatwe mogą przysporzyć problemów oraz wymagają od nas pewnego zakresu wiedzy, bez którego dla własnego bezpieczeństwa oraz niepotrzebnych kłopotów nie należy podejmować się tych działań.

Jak podłączyć żyrandol?
Na rynku mamy ogromną gamę żyrandoli. Mamy więc następujące: żyrandole nowoczesne, kryształowe, klasyczne lub stylizowane. Dodatkowo rozróżniamy je ze względu na miejsce montażu, czyli kuchenne, do sypialni, łazienki czy salonu. Po odpowiednim wybraniu oświetlenia oraz wyznaczeniu miejsca możemy przejść do montażu. Na wstępie należy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Będziemy pracować przy prądzie elektrycznym, dlatego pierwszą czynnością będzie odłączenie tej instalacji elektrycznej, przy której będziemy pracować. Aby upewnić się, że w instalacji nie płynie prąd, możemy sprawdzić przewody za pomocą próbnika. Istnieje oczywiście wiele rodzajów takich przyrządów, jednak najprostszym i jednym z najpopularniejszych jest próbnik, który służy też jako śrubokręt. Aby sprawdzić, czy instalacja jest odłączona, dotykamy końcówką śrubokręta do przewodu, a następnie palcem ręki dotykamy końca rączki narzędzia. Jeżeli kontrolka znajdująca się zazwyczaj w rączce nie zaświeci, jesteśmy pewni, że prądu nie ma w przewodach, a następnie możemy przejść do podłączenia żyrandola.
W instalacjach często występują trzy przewody: dwa fazowe (prądowe), a jeden neutralny oznaczony najczęściej kolorem niebieskim. Zdarza się czasami, że osoba wykonująca nam instalacje może użyć innych kolorów. Dlatego, aby być pewnym i nie przysporzyć sobie dodatkowych kłopotów możemy sprawdzić, które to przewody fazowe. Należy podłączyć z powrotem instalację i bardzo ostrożnie dotknąć przewodów naszym próbnikiem. Jeżeli przewody nie wystają po za osłonę to przed ponownym włączeniem należy uciąć część tej osłony. Przyda się to również do dalszego montażu. W momencie gdy znamy już przeznaczenie przewodów powinniśmy zadbać o sposób zawieszenia żyrandola. Każdy z żyrandoli może być montowany inaczej, na przykład może to być hak lub kołki rozporowe. Należy rozpoznać metodę, a następnie dobrać odpowiedni sposób zawieszenia. Przy wyborze kołków pamiętajmy o odpowiednim rozmiarze- im cięższy żyrandol tym kołki powinny być większe.
Łącząc przewody, należy pamiętać, aby robić to zgodnie z kolorystyką. To znaczy niebieski łączymy z niebieskim, czerwony z czerwonym żółty z żółtym itd. Gdy nasze przewody mają inny kolor, powinniśmy zastosować się do instrukcji dołączonej do żyrandola- w niej napisane jest, który przewód pełni daną funkcję. Do naszego żyrandola powinna być dołączona kostka, która ułatwi nam łączenie przewodów. Jeżeli takiej nie ma bez problemu kupimy ją w sklepie elektrycznym. Po podłączeniu przewodów możemy przejść do sprawdzenia, czy wykonaliśmy wszystko w odpowiedni sposób. Jeżeli żyrandol świeci nasza praca jest skończona, a my możemy cieszyć się nowym zakupem i zaoszczędzonymi pieniędzmi na montaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here