Sprzątanie łazienki spędza Ci sen z powiek? Masz wrażenie, że ciągle panuje w niej brud i bałagan, choć przecież szorujesz ją gruntownie raz w tygodniu? Jak zacząć porządki w łazience? Jak wybrać preparaty do poszczególnych powierzchni w tym pomieszczeniu? Nie martw się, istnieją sposoby, dzięki którym Twoja łazienka będzie codziennie lśniła czystością i świeżo pachniała. Oto 5 sposobów, dzięki którym nie tylko krok po kroku przywrócisz swojej łazience blask, ale także utrzymasz go na co dzień.

czysta bateria łazienkowa

Walczymy z kurzem

Generalne porządki w łazience rozpoczynamy od starcia kurzu ze wszystkich powierzchni płaskich – półek, szafek, umywalki czy spłuczki. Przyda Ci się do tego odpowiedni płyn w spryskiwaczu oraz kilka listków papierowego ręcznika. Jeśli już dawno tego nie robiłaś, może Ci to zająć dłuższą chwilę. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest systematyczność – wykonuj to zadanie codziennie, na przykład w czasie mycia zębów, a zobaczysz, że nie poświęcisz mu więcej jak 2 – 3 minuty.

Praktyczna wskazówka – sprzątanie domu, a więc także i łazienki, zawsze dobrze jest zacząć od gruntownych porządków i wyrzucenia niepotrzebnych lub zużytych bibelotów. Masz w łazienkowych szafkach puste butelki po odżywce do włosów czy żelu pod prysznic, zaschnięte opakowania z resztkami tuszu do rzęs lub lakieru do paznokci? Wyrzuć je – i tak już Ci się nie przydadzą, a niepotrzebnie łapią kurz. Bez nich sprzątanie będzie łatwiejsze i bardziej efektywne.

Myjemy lustra, okna, szyby

Do tego zadania będzie Ci potrzebny papierowy ręcznik lub ściereczka z mikrofibry oraz płyn do mycia okien – warto sięgnąć po ekologiczny preparat z naturalnych składników. Nie tylko świetnie usuwa plamy i zabrudzenia, ale także pięknie pachnie i, co najważniejsze, jest bezpieczny dla zdrowia. Godne polecenia są także domowe sposoby i własnoręcznie przygotowane środki czystości, ale oczywiście nie każda gospodyni domowa ma czas by je zrobić. Idealnie sprawdzą się także środki czystości Golddrop, producent oferuje ekologiczne produkty w pełni bezpieczne dla skóry i czyszczonej powierzchni. 

Mocno zabrudzone powierzchnie okien, luster i szyb od kabiny prysznicowej należy spryskać odpowiednim, przeznaczonym do szklanych powierzchni, preparatem. Odczekaj kilka minut, by mógł zadziałać i rozpuścić zabrudzenia z mydła i osadów wody – najlepiej sprawdzi się piana, która nie spłynie z miejsc, na które ją zaaplikujesz. Teraz wystarczy tylko przetrzeć powierzchnie okien, luster i szyb, nadając im blask. Jeśli będziesz to robiła regularnie, szybko zauważysz, że Twoja łazienka codziennie zachwyca czystością. Osady nie zdążą się nawarstwić i będą łatwe do usunięcia, a Ty nie będziesz musiała ich szorować. Aby nadać lustrom, oknom i szybom od kabiny prysznicowej idealny blask, należy wycierać je do sucha za pomocą papierowego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry.

Praktyczna wskazówka – aby uniknąć odkładania się kamienia na szybach kabiny prysznicowej, wycieraj ją do sucha po każdym użyciu. Może się to wydawać zbyt czasochłonne, ale nie powstaną na nich wówczas brzydkie i trudne do usunięcia za jednym razem plamy i osady z wody oraz środków higieny osobistej. Jak widać, w efekcie możesz tą prostą czynnością zaoszczędzić sobie sporo pracy.

Przywracamy blask kafelkom

Zwykle pamiętamy o myciu umywalki, muszli klozetowej i lustra, a całkowicie zapominamy o kafelkach zdobiących ściany i podłogi naszych łazienek. A to przecież one tworzą nastrój i charakter pomieszczenia, muszą więc być idealnie czyste. Najczęściej brud osadza się na kafelkach położonych wokół umywalki, toalety, w kabinie prysznicowej, przy oknach i piecu centralnego ogrzewania. Jak je domyć?

Wybierz środki dedykowane powierzchniom w łazience – obecnie na rynku istnieje szereg różnorodnych preparatów, ale zawsze warto wybrać te hipoalergiczne i ekologiczne. Stworzone na bazie naturalnych składników, są bezpieczne dla zdrowia, a przy tym niezwykle skutecznie usuwają brud i pozostawiają świeży, przyjemny zapach w łazience.

Regularnie więc używaj tych środków i, z pomocą czystej ściereczki lub gąbki, wymyj całą powierzchnię ścian i podłogi. Jeśli zrobisz to porządnie i będziesz powtarzać na przykład raz w tygodniu, Twoja łazienka zawsze będzie czysta.

Praktyczna wskazówka – jak wiemy, ściany i podłoga w nawet niewielkiej łazience stanowią dość dużą powierzchnię. Do ich umycia warto więc użyć czystego mopa – w ten sposób możesz posprzątać łazienkę szybciej i bez konieczności stawania na drabince lub krześle.

Mycie toalety

Czystość muszli klozetowej jest szczególnie ważna – to siedlisko groźnych dla zdrowia bakterii, a przecież korzystamy z niej wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Nie wolno nam więc jej zaniedbać – należy zwrócić baczną uwagę na jej odkamienianie oraz dezynfekcję, aby była biała i lśniąca, a do tego bezpieczna dla domowników.

Potrzebne będą nam więc przynajmniej dwa środki – płyn do udrażniania i płyn do mycia urządzeń sanitarnych ze składnikami o działaniu odkamieniającym. Najwygodniej będzie, jeśli w pierwszej kolejności użyjesz środka do udrażniania rur – należy wlać go do muszli klozetowej i po upływie kilku minut spłukać wodą ze spłuczki. W ten sposób rozpuszczą się złogi tłuszczu, włosów i wszelkich organicznych pozostałości, a rury będą idealnie drożne. Teraz można użyć płynu czyszcząco – wybielającego, który nie tylko efektywnie usuwa bakterie, kamień i brud z każdego zakamarka muszli klozetowej, ale także przywraca jej biel i blask.

Praktyczna wskazówka – nie zapomnij o umyciu także deski sedesowej i zbiornika spłuczki oraz zewnętrznych powierzchni muszli. Obecne na rynku środki ekologiczne ułatwią Ci sprzątanie łazienki i są bezpieczne dla zdrowia.

Zacieki na powierzchniach chromowanych

Baterie łazienkowe  bywają szczególnie kłopotliwe w utrzymaniu w czystości – ich lśniąca powierzchnia sprawia, że każdy zaciek i osad po wodzie staje się od razu widoczny, lecz z drugiej strony trzeba je myć bardzo delikatnie, bowiem ich powierzchnię łatwo jest uszkodzić zbyt silnymi środkami czystości. Należy więc używać łagodnych preparatów na bazie naturalnych składników i miękkiej gąbki dla uniknięcia zarysowań. W przypadku silnych zabrudzeń powstałych w wyniku kilku tygodni zaniedbań, może być konieczne kilkukrotne powtórzenie aplikacji środka i mycia, ale nie zniechęcaj się, jeśli uda Ci się usunąć osady raz – następnym raziem będzie już łatwiej.

Praktyczna wskazówka – zawsze po umyciu rąk w umywalce lub po wzięciu prysznica, wycieraj baterie łazienkowe do sucha czystą ściereczką. Nie będą się na nich osadzały kamień i resztki mydła.

Sprzątanie łazienki nie musi wiązać się z jej wielogodzinnym, żmudnym i nużącym szorowaniem. Krok po kroku przywrócisz jej sterylną czystość. Aby osiągnąć olśniewający efekt wystarczy zaledwie kilka minut dziennie oraz dobre preparaty do powierzchni takich jak szyby i lustra, armatura i kafelki. Stosując nasze rady regularnie zyskasz idealnie czystą i bezpieczną dla wszystkich domowników łazienkę .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here