Karmienie kota

Koty to po psach najpopularniejsze zwierzęta domowe. Posiadając takie zwierze trzeba być nastawionym na to, że przyjdzie nam przygotowywać dla naszego kociaka odpowiednią dietę, która pozwoli mu zachować wigor oraz dobrą kondycje. Dieta ta powinna być zbilansowana i zawierać wiele niezbędnych dla zachowania zdrowia składników odżywczych.
Niemal każdy właściciel na początku zadał sobie choć raz pytanie, jak karmić kota? Kwestią sporną jest przede wszystkim to, czy lepszym rozwiązaniem jest karmienie kota domowymi sposobami, czy jednak lepszym rozwiązaniem jest kupowanie gotowych karm, które teoretycznie powinny dostarczać naszej pociesze wszystkiego czego potrzebuje. Weterynarze uważają w większości, że domowe posiłki nie są złe, ale jedynie pod warunkiem, że zostaną umiejętnie przygotowane. Jeżeli w misce znajdą się jedynie przypadkowe składniki, po jakimś czasie zauważymy, że nasz kot zacznie chorować, będzie się czuć osłabiony. Niestety, umiejętne przygotowanie diety dla dla kota w domowych warunkach często jest niemożliwe. Trzeba posiadać do tego specjalistyczną wiedzę, dlatego kupno karmy dla kotów ma tak duże znaczenie. To daje gwarancję, że w diecie nie będzie nadmiaru lub niedoboru danych składników.
W procesie komponowania posiłku dla kota pod uwagę należ wziąć szereg czynników, które mają w tym przypadku kluczowe znaczenie. Dietę zawsze należy dopasowywać do indywidualnych potrzeb, na co wpływ ma kondycja oraz stan fizjologiczny zwierzęcia. Ważnymi aspektami w tym procesie są na przykład takie czynniki jak wiek kota. Przykładowo, kot znajdujący się w młodym wieku będzie potrzebować dwa razy więcej składników odżywczych w porównaniu do dorosłych osobników. Szczególnie istotne jest to w przypadku ilości białka. Nie bez znaczenia jest też płeć. Naturalne jest to, że samiec potrzebuje większych posiłków w porównaniu do samicy. Koty powinny spożywać swoje posiłki w regularnych odstępach czasowych 2-3 razy dziennie. Pod uwagę należy też wziąć to, czy nasz kot nie cierpi na nadwagę oraz jaki styl życia prowadzi. Każda rasa charakteryzuje się też tym, że potrzebuje różnych ilości poszczególnych składników pokarmowych. Koty syjamskie przykładowo potrzebują wysokiej jakości pokarmu, co pozwoli im utrzymać naturalną sylwetkę.
Aby nasz kot nieustannie znajdował się w dobrej formie, konieczne jest zagwarantowanie mu pełnowartościowych posiłków bogatych w takie elementy jak na przykład białka oraz tłuszcze nasycone oraz nienasycone. Nie obędzie się też bez węglowodanów w postaci skrob, celulozy. Makro i mikroelementy są też konieczne do utrzymania dobrej formy przez kota. Wapno, selen, czy też magnez powinny być mu dostarczane w regularnych dawkach.
Największą rolę odgrywa w diecie kota białko. Jego braki od razu zauważmy po takich oznakach jak słaba sierść i nienaturalnie wyglądająca skóra. Najlepszej jakości białko z punktu widzenia kota znajdziemy w mięsie oraz rybach. Najlepszymi gatunkami mięs dla kota jest wołowina oraz cielęcia. Warto też podawać mu mięso drobiowe, oraz mięso z królika. Lepiej unikać za to mięsa wieprzowego, ponieważ może ono doprowadzić do choroby Aujeszkiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here