Odgrzybianie organizmu

Grzybica czyli inaczej kandydoza to choroba wywołana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. To normalne, że ich niewielkie ilości znajdują się w naszym organizmie, jednak kiedy zaczynają się one namnażać i jest ich za dużo, mogą bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Rozpoznanie kandydozy jest bardzo trudne, ponieważ często nie daje ona wyraźnych objawów. Osoba, która ma zagrzybiony organizm może czuć się osłabiona, niewyspana pomimo odpowiedniej ilości snu i mieć nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego jak np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Również obniżona odporność może świadczyć o dużym zagrzybieniu organizmu. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie jeśli często zapadamy na infekcje gardła, zatok, infekcje intymne czy żołądkowe. Również bóle kości i stawów, nastroje depresyjne oraz duży apetyt na słodycze mogą świadczyć o zbyt dużej ilości grzybów w naszym organizmie.

Pośród przyczyn takiego stanu rzeczy najczęściej wymienia się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, długą antybiotykoterapię, przewlekły stres i niedobory snu. Bardzo duże znaczenie może mieć też stosowanie używek oraz niewłaściwa dieta. Szczególnie produkty bogate w cukry i wysoko przetworzone są niebezpieczne, ponieważ są one doskonała pożywką dla drożdżaków. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli skorygujemy nasze nawyki żywieniowe, możemy w bardzo dużym stopniu sobie pomóc.

Jeśli już uda się postawić trafną diagnozę, czas dowiedzieć się jak odgrzybić organizm. Często zdarza się, że lekarze proponują leczenie grzybicy antybiotykami podawanymi w różnych postaciach. Faktycznie zwalczają one drożdże, które namnożyły się w nadmiarze, ale niszczą też inne bakterie, które są bardzo pożyteczne dla naszego organizmu. takie zaburzenie flory bakteryjnej na dłuższą metę nie jest korzystne, ponieważ prowadzi do częstych nawrotów grzybicy. Pośród dostępnych leków najskuteczniejsze są te zawierające azole, kwas borowy i miedź.

Leczenie kandydozy najlepiej wspomóc naturalnymi sposobami. Bardzo silne działanie przeciwgrzybicze ma olejek eteryczny z oregano. Skuteczny może być również czosnek, nazywany naturalnym antybiotykiem. Wśród ziół odgrzybiających należy wymienić piołun, korę dębu, echinaceę czy aloes. Bardzo dobre działanie mają też wyciąg z pestek grejpfruta oraz nalewka z łupin orzecha.

Dieta powstrzymująca rozwój drożdżaków powinna przede wszystkim wykluczyć cukry proste. Unikajmy więc słodyczy, serów pleśniowych, owoców zawierających dużo cukru jak np. banany, winogrona, gruszki. Zakazane są również wszelkie produkty zawierające drożdże. Powinno się za to jeść dużo jogurtów i kefirów, kiszonek, cytrusów. Pomocny może być też chleb na zakwasie czy różnego rodzaju płatki zbożowe.

Jak widać w przypadku problemów z grzybicą dieta ma bardzo duże znaczenie. Walka z zagrzybieniem trwa bardzo długo, jednak trzeba być wytrwałym. Warto oprócz tradycyjnej kuracji za pomocą leków wspomóc się ziołami i naturalnymi składnikami oraz raz na zawsze zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here