Robimy własną pufę DIY

Pufa to mebel znany nam już od pokoleń, niezwykle praktyczny i mogący mieć wiele zalet estetycznych. Nie tylko pozwala dość wygodnie odpocząć, czy przysiąść na chwilę, ale pełni również funkcję niewielkiego składziku na nieco mniej potrzebne rzeczy. Do tego wszystkiego pufa jest niezastąpiona kiedy chcemy oprzeć na czymś nogi podczas relaksu w fotelu, czy jako awaryjny mebel niezbędny w chwili, kiedy odwiedzi nas nadprogramowa liczba gości.
Na dokładkę trzeba dodać, że jest to sprzęt stosunkowo tani i dostępny praktycznie w każdym sklepie meblowym. Pufa jest również podatna na wszelkie przeróbki mające na celu szybką zmianę wystroju pomieszczenia. Niewielkim kosztem można ją samemu odświeżyć lub nawet wykonać w domowych warunkach przy użyciu prostych narzędzi.
Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak zrobić pufę, to z pewnością przyda wam się ten krótki poradnik wprowadzający w arkana tej niezbyt trudnej sztuki.
Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy chcecie wykonać klasyczną pufę (taką z otwieraną skrzynką na drobiazgi) czy może, bardziej ekstrawagancki worek sako.
W przypadku tego drugiego sprawa jest niezwykle prosta. Bierzemy odpowiednio duży „skrawek” materiału i wykrawamy z niego dwa duże (na ile pozwala nam wielkość tkaniny) koła. Następnie zszywamy je ze sobą, zostawiając otwór, przez który wsypiemy wypełniacz. Taką poduchę można wypełnić gotowym granulatem (bez problemu znajdziecie go w internecie) lub poeksperymentować z dostępnymi materiałami np. ścinkami tkanin pozostałymi po innych projektach. Następnie dziurę należy zaszyć i oto prosta pufa gotowa. Bardziej ambitni mogą pokusić się o wykonanie pufy na szydełku lub w nietypowym kształcie. Granicą jest tu tylko wasza wyobraźnia.
W przypadku klasycznej, otwieranej pufy sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, jednak każdy posiadający chociaż odrobinę chęci powinien sobie z tym zadaniem poradzić.
Do wykonania mebla będziemy potrzebować jakiejś starej, kwadratowej skrzynki – musi być na tyle mocna, żeby utrzymała ciężar siedzącego człowieka. Jeśli nie dysponujemy niczym podobnym możemy wykonać skrzynię we własnym zakresie. Będą nam wtedy potrzebne takie materiały jak deski lub wiórowe płyty. Sama konstrukcja skzyni jest niezwykle prosta. Wycinamy z płyty sześć jednakowych kwadratów i łączymy je (klejem i śrubami) w otwarty u góry sześcian. Ostatni element, czyli pozostały kwadrat, należy teraz obić wybranym wcześniej materiałem. Najlepiej do tego celu wykorzystać zszywki tapicerskie, ale z powodzeniem można zastosować nawet specjalne pinezki. Nie zapominajcie oczywiście o wypełnieniu, którym mogą być dowolne, miękkie elementy. Gdy nie dysponujecie odpowiednią gąbką, można do tego celu użyć nawet takich materiałów jak, pozostałe po remoncie, podkłady pod panele (naturalnie musi być odpowiednio dużo, aby siedzisko było wystarczająco wygodne),
Kolejnym krokiem jest obicie naszej skrzynki tym samym (lub innym) materiałem.
Do siedziska mocujemy zawiasy i przytwierdzamy całość do skrzyni. Prosta pufa jest już gotowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here