Zalety i wady drukarek termicznych

Druk etykiet wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, który będzie wydajny, a jednocześnie bezproblemowy w obsłudze. Jest on wykorzystywany w wielu rozmaitych branżach m.in. produkcyjnej, logistycznej, reklamowej. Za pomocą etykiet można oznaczyć towar oraz przedstawić wszystkie kluczowe informacje. Prosta i szybka aplikacja również stanowi ogromną zaletę. Do drukowania etykiet powszechne stosuje się drukarki termiczne.

Brak konieczności uzupełniania tuszu

Drukarki termiczne posiadają głowicę, która pod wpływem wysokich temperatur zaczernia papier. Trzeba zaznaczyć, że nie mamy tutaj do czynienia z pojemnikami na tusz lub toner. Nie musimy więc ich uzupełniać, dzięki czemu druk etykiet jest nieco tańszy. Jest to niezwykle wygodne z punktu widzenia użytkownika.

Atutem omawianego sprzętu do druku etykiet jest również ponadprzeciętna wytrzymałość. Faktem jest, że żywotność głowicy znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Nie trzeba więc obawiać się przedwczesnych usterek, czy też konieczności wymiany części eksploatacyjnych. W zdecydowanej większości przypadków jest to zakup na lata.

Wydruk czarno-białym

Najważniejszą wadą drukarek termicznych jest fakt, że umożliwia ona jedynie czarno-biały druk etykiet. Znacząco zmniejsza to zakres zastosowań. Nie ma tutaj możliwości zastosowania taśm barwionych. W dzisiejszych czasach drukarki termiczne stosuje się do m.in. wydruku paragonów, czyli materiałów, które nie muszą wyróżniać się efektownym wzornictwem, czy też ponadprzeciętną trwałością.

Czarno-biały druk etykiet może być dla wielu osób zaletą. Przede wszystkim nie ma konieczności wymiany tonera lub taśm barwionych, a tym samym użytkowanie urządzenia jest tańsze.

Niska trwałość wydruku

Etykiety wykonane przy użyciu drukarki termicznej nie są zbyt wytrzymałe. Wykazują one wysoką wrażliwość na zmienne temperatury, wilgoć, czy też uszkodzenia mechaniczne. Ponadto po relatywnie krótkim czasie mogą one blaknąć, przez co kompletnie tracą na użyteczności.

Warto dodać, że prezentowany typ sprzętu obsługuje wyłącznie papier termiczny, który jest droższy w zakupie niż tradycyjny. Nie jest on również tak powszechnie dostępny. Dla wielu użytkowników stanowi to znaczące utrudnienie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here