estrogeny

Estrogeny są żeńskimi hormonami płciowymi, które odgrywają główną rolę w regulowaniu dojrzewania płciowego oraz rozrodczość. Hormony te są również obecne w organizmie mężczyzny. Ich fizjologiczny spadek określany jest mianem menopauzy oraz wiąże się z utratą zdolności do zajścia w ciążę. W związku z tym, że spadkowi poziomu estrogenów podczas menopauzy towarzyszą niepożądane objawy, to podczas jej występowania wskazane jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Uzupełnienie niedoborów estrogenów w organizmie. Jaka jest funkcja estrogenów w organizmie? Jak prezentuje się prawidłowy poziom estrogenów we krwi? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/estrogeny-co-trzeba-wiedziec-o-zenskich-hormonach-plciowych/ 

Estrogeny – funkcje w organizmie 

Estrogeny to hormony sterydowe, które syntetyzowane są z cholesterolu. Do nich zalicza się związki taki jak estradiol, estriol, a także estron. Ich główną rolą w organizmie kobiety jest regulowanie rozwoju żeńskich narządów płciowych na etapie życia płodowego oraz dojrzewania płciowego w okresie pokwitania. 

Co więcej estrogeny odgrywają ważną rolę w regulowaniu cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej odpowiadają one za rozrost błony śluzowej macicy, przygotowując endometrium na implantacje zarodka, Kiedy dojdzie do zapłodnienia. 

Pobudzają też pracę gruczołów śluzowych macicy oraz przyczyniają się do zakończenia krwawienia miesiączkowego, zwiększające krzepliwość krwi. Estrogeny odpowiadają również za utrzymanie prawidłowego profilu lipidowego krwi, zwiększenie poziomu cholesterolu HDL i zwiększenie poziomu LDL. 

Prawidłowy poziom estrogenu we krwi 

Odpowiedni poziom estrogenów zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Prawidłowe wartości tego hormonu przedstawiają się następująco:

  • faza folikularna – od 37 do 330 pmol/l (10-90 pg/ml)
  • połowa cyklu – od 370 do 1835 pmol/l (100-500 pg/ml)
  • faza lutealna – od 184 do 880 pmol/l (50-240 pg/ml)

Po menopauzie wartości te spadają do 37 – 110 pmol/l (20 – 30 pg/ml).

Zobacz też: http://www.stazmalzenski.pl/jaka-jest-rola-progesteronu-w-organizmie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here