Wiaty ogrodowe

Ogród to miejsce, które, choć jest bardzo piękne i pozwala w rewelacyjny sposób spędzać wolny czas, to jednak wymaga wybudowania w nim określonego rodzaju budowli. Jedną z najczęściej wybieranych są rzecz jasna wiaty ogrodowe. Czym one konkretnie są i dlaczego warto mieć jedną również i w swoim ogrodzie?

Do czego może służyć?

Wiata ogrodowa to niewielkich rozmiarów budowla, która składa się tak naprawdę jedynie z dachu oraz utrzymujących go kilku podpór, sięgających głęboko w ziemię. Konstrukcja ta nie jest specjalnie zaawansowana, co powoduje, że nie jest również droga oraz trudna w samodzielnej budowie.Dzięki temu, że w łatwy i szybki sposób uzyskuje się zadaszoną przestrzeń, rośnie lawinowo ilość możliwości jej zastosowania w ogrodzie. Zdecydowanie najczęściej wiaty ogrodowe wykorzystywane są w celach rekreacyjnych. Stawiane przy budynku pełnią funkcje swego rodzaju tarasu lub pergoli, dając wszystkim domownikom możliwość wypoczynku i relaksowania się w słoneczne dni. Równie częstym zastosowaniem jest jednak także pełnienie funkcji garażu. Stawianie dużego murowanego garażu jest często inwestycją zbyt drogą, a dzięki zadaszeniu wiaty samochód, tak czy inaczej, zyskuje pewną ochronę. Przykładowo w zimie odchodzi kłopot z odśnieżaniem auta. Inną, równie często wykorzystywaną wersją, są wiaty ogrodowe na drewno do kominka, czy też te, w których można przechowywać narzędzia i maszyny używane na co dzień w ogrodzie.

O czym pamiętać budując wiatę ogrodową?

Choć budowanie wiaty nie jest specjalnie trudnym zadaniem, to jednak wymaga nieco wiedzy i doświadczenia, ponieważ jak w przypadku każdej innej budowli, można popełnić kilka dość sporych błędów.Jedną z najważniejszych spraw jest wykonanie na dachu wiaty orynnowania, tak aby woda mogła po nim swobodnie spływać w bezpieczne miejsce. Bez takiego dodatku spływająca z wiaty woda mogłaby ją podmywać, niszcząc jej stabilność. Inną niezwykle ważną sprawą jest impregnacja całej konstrukcji. W większości każda wiata ogrodowa wykonana jest z drewna, które jak wiadomo, narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Z tego powodu wymagane jest zaimpregnowanie jej jeszcze przed złożeniem, tak aby drewno zyskało odporność na niekorzystne warunki pogodowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here