Współczesne techniki przesyłania sygnału radiowego i telewizyjnego pozwalają nam odbierać wizję i fonię o dużo lepszych parametrach, niż odchodzące do lamusa mechanizmy analogowe. Zarówno odbiorniki, jak i nadajniki są urządzeniami bardziej skomplikowanymi i zaawansowanymi technicznie. Żeby uzyskać dobrą jakość sygnału telewizyjnego musimy zapewnić, że te sprzęty będą ze sobą dobrze skomunikowane. Kluczowe znaczenie ma to co znajduję po środku, czyli antena odbiorcza. Jeśli nie będzie ona precyzyjnie odbierała sygnału telewizji naziemnej, możemy zapomnieć o zaletach DVB T i jego przewadze nad tradycyjnymi sposobami przesyłania sygnału.
Można oczywiście poprosić fachowców o ustawienie anteny, ale wtedy oprócz poniesionego kosztu, musimy brać pod uwagę, że jeśli przestawi się ona pod wpływem warunków atmosferycznych przy większych podmuchach wiatru lub podczas burzy, będziemy musieli znów wezwać ekipę i za ustawienie zapłacić ponownie.
Wiedza jak ustawic antene DVB T samemu, to nie jest wiedza tajemna! Warto zaoszczędzić parę groszy i być niezależnym od antenowych speców. Nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych urządzeń, nie musimy wydawać na nie ani jednej złotówki. Wystarczy wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik DVB T i skierować antenę dokładnie w jego stronę. Oczywiście należy samą antenę umieścić w takim miejscu, żeby było do niej otwarte pole dostępu, od strony nadajnika. Urządzenie zbierające sygnał nie powinno być schowane za dachem, kominem czy być skryte pomiędzy murami. Jak dowiedzieć się, gdzie znajduje się taki nadajnik? Można po prostu poszukać w internecie listy nadajników i zobaczyć na mapie porównując z naszą lokalizacją. Można także użyć metody „na sąsiada”, czyli podpatrzeć, w którą stronę skierowana jest jego antena DVB T. Warto jednak podpytać się go, czy on dokładnie ten wybór przeanalizował, czy może zrobił to niedbale. Nasz sąsiad może na przykład nie przywiązywać wagi do dobrej jakości i ustawić antenę byle jak, żeby tylko oglądać codzienne wiadomości. Kolejnym skutecznym i samodzielnym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji na telefon. W dzisiejszych czasach przynajmniej jedna osoba w rodzinie korzysta z w miarę nowoczesnego smartfona, którego możemy użyć do zainstalowania programu, wskazującego nam odpowiednie skierowanie masztu antenowego. Programy te ze względu na korzystanie z geolokalizacji, żyroskopu i kompasu są dość precyzyjne.
Oczywiście, możemy nie korzystać z żadnych dodatkowych urządzeń i próbować ustawić antenę metodą prób i błędów, ale czas to pieniądz, lepiej przeznaczyć go na rozrywkę przed telewizorem już po prawidłowym ustawieniu, niż siłować się z anteną i krzyczeć do osoby przed telewizorem.
Kiedy już znajdziemy odpowiednie położenie odbiornika, pamiętając także, żeby był stabilnie i poziomo umieszczony na maszcie, możemy go lekko dokręcić i zająć się ustawianiem listy kanałów w naszym telewizorze. Dobrze ustawiona antena powinna zapewnić wysokiej jakości dane dla dekodera DVB T co przełoży się na wysoką jakość obrazu i dźwięku w telewizorze.