Na ostatnie urodziny dostałam piękny, delikatny srebrny łańcuszek. Nie rozstaję się z nim od tamtej pory, czyli już jakieś pół roku. Osobiście uważam, że srebro jest ponadczasowym kruszcem. Jest o wiele tańsze od złota i według mnie nawet lepiej się prezentuje od niego. Srebro nie jest tak wymagające. Złoto w wybranej stylizacji dominuje, wychodzi na pierwszy plan. Natomiast srebro jest dopełnieniem mojego ubioru, nienachalnym, jednakże eleganckim wykończeniem, stawiającym kropkę nad i. W związku z tym częściej wybieram srebro. Jednakże zauważyłam ostatnio, że niestety mój ukochany łańcuszek pociemniał. A przecież cały czas go noszę. Myślałam, że srebrna biżuteria ciemnieje tylko, gdy leży zapomniana jakiś czas w szkatule. Teraz już wiem, że to nieprawda. W obu przypadkach srebro niestety pociemnieje. Dzieje się tak, gdyż srebro codziennie (na naszym ciele, bądź w szkatułce) wchodzi reakcje z zanieczyszczonym powietrzem lub z dwutlenkiem węgla, wydychanym przez nasz organizm. Czyli tak naprawdę, to że biżuteria srebrna ciemnieje jest naturalnym procesem. Nie ma co się jednak zamartwiać, że nasza ukochana biżuteria nie wygląda już tak ładnie. Oczywiście są sposoby na to by temu zaradzić, a ciemnienie srebra jest zjawiskiem odwracalnym. Zaraz dowiesz się, jak wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek czy bransoletkę.
W sklepach jubilerskich są dostępne specjalistyczne, chemiczne środki do czyszczenia srebra. Są to płyny, które starczają na kilka użyć. Wygodnymi, gotowymi preparatami do czyszczenia są też jednorazowe chusteczki, których cena waha się w okolicy kilku złotych.
Jednakże kiedy nie masz w domu takiego środka, a jest godzina 22, warto zastosować jeden z domowych sposobów na pozbycie się brzydkiego nalotu na ulubionym łańcuszku.
Jedną ze skutecznych metod jest wykorzystanie folii aluminiowej i domowej soli kuchennej. Wystarczy wziąć miskę (tylko nie metalową) i wyścielić ją folią aluminiową. Następnie rozrobić w niej roztwór z wody i soli kuchennej, w proporcjach około 5 łyżeczek soli na 1 litr wody. Wodę dokładnie trzeba wymieszać, aby sól się roztopiła i następnie możemy zanurzyć w niej srebrne przedmioty. Długość trzymania przedmiotów w tym preparacie będzie zależne od stopnia zaczernienia biżuterii. Po wyjęciu, srebro trzeba jeszcze przemyć w zwykłej wodzie i pozostawić do wysuszenia.
Następnym sposobem na wyczyszczenie srebra jest umycie go pastą do zębów. Niewielką ilość pasty nakładamy na miękką ściereczkę i delikatnie czyścimy biżuterię. Jeśli nie boimy się zarysowań na srebrnym świecidełku to możemy pastę nałożyć na szczoteczkę do zębów. Dzięki temu zostaną wyczyszczone słabo dostępne miejsca, takie jak np. oczka łańcuszka. Pasta najlepiej, aby nie byłą pastą wybielającą i nie zawierała dużo sodu.
Biżuterię srebrną możemy wyczyścić również popiołem. I tak samo jak w powyższym sposobie, możemy popiół nałożyć na wilgotną szmatkę, czy też szczoteczkę, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Przy tym sposobie warto zrezygnować z popiołu węglowego, gdyż może on uszkodzić, porysować srebro.
Wasze srebro, dzięki przedstawionym powyżej sposobom, może odzyskać dawną świetność. Także nie ma na co czekać. Wypróbujcie je i cieszcie się blaskiem swojej biżuterii.