Planując swój jadłospis powinniśmy sięgać po jak największą ilość warzyw. Pomoże nam to dostarczyć dużą dawkę witamin i minerałów. Szczególnie jeśli zadbamy o różnorodność gatunków. Istotne jest, aby mieszać ze sobą różne rodzaje roślin.
Znacznie rozszerzamy wtedy zakres związków, które czerpiemy. Przekłada się to na ogólne odżywienie organizmu oraz uzupełnienie ewentualnych braków, które mogły pojawić się we wcześniejszym czasie. Równocześnie jednak nie możemy przygotowywać produktów w dowolny sposób. Najważniejsze powinno być dla nas zachowanie ich właściwości. W tym celu należy ograniczyć wpływ wysokiej temperatury na wnętrza owców i warzyw. Mogłoby to prowadzić do denaturacji wielu związków. W konsekwencji nie byłyby już tak cenne dla organizmu jak początkowo.
W przypadku wielu gatunków zalecane jest również jedzenie ich ze skórką. Produkty takie jak ogórki czy pomidory wcale nie wymagają obierania. W tej części rośliny zawarte jest najwięcej witamin i minerałów. Z tego powodu powinniśmy ograniczyć naszą ingerencję. Jednak istnieją również rośliny, które wymagają od na odpowiedniego podejścia.
Doskonałym przykładem są szparagi. Niezbędne jest usunięcie części łodygi. Zazwyczaj jest ona zdrewniała i zbyt twarda, aby nadawać się do jedzenia. Z tego powodu najłatwiej jest je przełamać. Rozdzielą się w idealnym punkcie . Fragment, który nam zostanie możemy bez obaw wykorzystać w posiłkach. Istotne jest, aby wiedzieć jak gotować zielone szparagi. Powinniśmy zachować minimalizm w przygotowaniu. Skórka musi zostać usunięta jedynie jeśli jest bardzo gruba.
Nie poleca się również solenia wody. Całość możemy swobodnie doprawić już po ugotowaniu. Wpłynie to pozytywnie na strukturę rośliny. W dalszej kolejności możemy je również podsmażyć. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do jajecznicy. Najważniejsze jest jedynie, aby nie ograniczać się do jednego produktu w całym posiłku.
Kluczowa jest tu pełnowartościowość. Oznacza to, że w naszym daniu muszą znaleźć się wszystkie makroskładniki. Tylko wtedy będzie ono w pełni dostosowane do potrzeb organizmu ludzkiego.
Szparagi i reszta warzyw dostarczają głównie węglowodany. Jest to najważniejszy substrat energetyczny. Jednak jego ewentualne niedobory nie są groźne. Mogą zostać uzupełnione przez specjalne szlaki metaboliczne. Z tego powodu nie musimy specjalnie się na nich skupiać. O wiele ważniejsze w warzywach mogą okazać się witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Warto kontrolować ich podaż i świadomie dopasowywać do siebie poszczególne produkty. Kolejnym makroskładnikiem jest białko. Najlepszą opcją jest pozyskiwanie go z jajek kurzych. Zawarte w nich aminokwasy są w idealnych proporcjach. Dzięki temu zostaną w pełni wykorzystane przez organizm. Przełoży się to na procesy regeneracji oraz odbudowy tkanek. Następnym związkiem jest tłuszcz. Mamy tu wiele źródeł do wyboru. Najłatwiej jest sięgnąć po orzechy oraz nasiona. Bez problemu wkomponujemy je w każde danie i wzbogacimy ogólny smak.