Nowoczesne roboty kartezjańskie mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na ich zakup. Urządzenia tego typu są niezbędne przede wszystkim w tych aplikacjach, które wymagają większej precyzji.
Szerokie i różnorodne zastosowanie
Profesjonalne roboty kartezjańskie zaprojektowane zostały głównie w celu przenoszenia różnorodnych materiałów. Mowa tutaj nie tylko o lekkich materiałach, ale również o dość masywnych przedmiotach. Kartezjańskie maszyny od wielu lat wykorzystywane są również przy różnorodnych aplikacjach dozujących. W dużej mierze to właśnie dzięki nim przedsiębiorcy mogą znacząco zwiększyć wydajność produkcji.
Precyzyjne roboty kartezjański mogą okazać się bardzo pomocne także przy specjalnych aplikacjach pick&place, po które sięga coraz więcej przedsiębiorców. Nie można zapominać także o zaawansowanych aplikacjach pakujących, w których to nowoczesna robotyka jest mile widziana.
Roboty nie tylko do celów przemysłowych
Nowoczesne roboty kartezjańskie jak powszechnie wiadomo wykorzystywane są głównie do celów przemysłowych. Urządzenia tego typu wspierają nie tylko produkcję, ale również transport i kontrolę jakości. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że roboty wykorzystywane są także w wielu innych branżach.
Na rynku można znaleźć wiele robotów, które zaprojektowane zostały głównie do celów szkoleniowych. Kartezjańskie roboty wykorzystuje się do szkolenia przyszłych operatorów i techników.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że roboty tego typu mogą być wykorzystywane także do celów militarnych, badawczych, medycznych i naukowych. Na samym końcu warto wspomnieć o tzw. nanorobotach, które zdobywają coraz większe grono zadowolonych użytkowników.
Rodzaje konfiguracji
Większość robotów kartezjańskich jak sama nazwa wskazuje opiera się na konfiguracji kartezjańskiej. W robotach tego typu zmienne przegubowe są tak naprawdę współrzędnymi kartezjańskimi końcówki roboczej względem danej podstawy.
Na rynku dostępne są również roboty, które opierają się na konfiguracji cylindrycznej, antropomorficznej i sferycznej. Nowością jest konfiguracja SCARA, która doskonale nadaje się do sortowania elementów. Nie można zapominać także o manipulatorach równoległych o zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Poszczególne własności geometryczne mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec