Nie jesteś jeszcze pewnien, czym będziesz zajmować się zawodowo? Nie jesteś zadowolony ze swoich studiów? Marzysz o wykształceniu, z którym na pewno znajedziesz dobrze płatną pracę? Radca prawny to z pewnością jeden z zawodów, który zapewni Ci dobrą i stabilną przyszłość. Jeżeli rozważasz karierę prawniczą zostań z nami i zapoznaj się z poniższym artykułem!
Jak zostać radcą prawnym?
Ścieżka prowadząca do zdobycia tytułu radcy prawnego nie jest łatwa, ale nie należy do tych najtrudniejszych, jak np. sędziego czy prokuratora. Aby zostać radcą przede wszytskim należy ukończyć jednolite magisterskie studia prawnicze. Oczywiście najlepsze wykształcenie zapewnią nam najbardziej renomowane uczelnie takie jak Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski, jednak to nie jest najważniejsze.
Po napisaniu pracy magisterskiej czeka nas egzamin na aplikację radcowską. Aplikacja przygotowująca do zawodu trwa 3 lata i jest płatna. Odbywa się ona najczęściej w kancelariach radcowskich lub adwokackich. Aplikanci nie mający jeszcze tytułu radcy podczas w trakcie trwania aplikacji mogą oczywiście zarabiać.
Co dalej?
Po skończeniu aplikacji stajemy się pełnoprawnymi radcami prawnymi. Czas rozpocząć własną karierę. Możemy pracować w kancelarii, może być to kancelaria radcowska lub adwokacko radcowska. Z czasem, pnąc się po stopniach kariery i zdobywając doświadczenie nasze nazwisko może stać się rozpoznawalne i możemy stać się właścicielami kancelarii, która będzie zatrudniać prawników.
Kolejną pracą, jakiej może podjąć się radca jest etat w korporacji. W obecnych czasach niemal każda firma posiada własny dział prawny, w kórym pracuje cały sztab prawników. Dołączenie do ich zespołu jest naprawdę intratnym pomysłem.
Radca prawny a adwokat
Co różni radcę od adwokata? Przedstawicieli obydwóch profesji zwyczajowo tytułuje się „mecenesami”. Obydwie aplikacje trwają po 3 lata. Co jednak wyróżnia od siebie te dwie profesje?
Adwokat, który pracuje w kancelarii, do którego zgłaszają się klienci nie może jednocześnie być zatrudniony na etatcie w korporacji. Radca natomiast ma większą wolność w tym zakresie. Z czego wynika ta różnica? Ciężko powiedzieć, wielu specjalistów jest zdania, że powinno się połączyć dwie ścieżki zawodowe w jedną.