Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Wszyscy chcielibyśmy dobrze wyglądać, każdy z nas chciałby mieć ciało takie, aby nie musieć się wstydzić na plaży zdjąć koszulkę, jednak aby to zrobić, musimy nad nim popracować.
Często ćwiczenie jeden/dwa dni czy tydzień to nie problem, problemy zaczynają się wtedy, kiedy mamy większy natłok obowiązków, czy najzwyczajniej nam się nie chce.

Metoda małych kroków:
Metoda stara jak świat, chodzi o to, abyśmy zaczęli naprawdę lekko i co jakiś czas zwiększali sobie pułap w jakim trenujemy, jeżeli jest to bieganie, zacznijmy nawet od spacerów. Ile to razy było tak, że ktoś zaczynał biegać, pobiegł pierwszy raz na 120%, potem miał zakwasy przez tydzień i jego przygoda ze sportem się skończyła. Warto jest na początku dać sobie fory, aby nie zaliczyć falstartu.
Jeżeli chcesz robić pompki, rób je systematycznie w takiej porze dnia, kiedy jest Ci najwygodniej. Zacznij od jednej serii dziennie, a potem dodawaj kolejną i kolejną.
Ćwicz w taki sposób aby sprawiało Ci to radość. Nie rób tego, do czego musisz się zmuszać.

Aby odpowiednio zmotywować się do ćwiczeń, musisz wiedzieć po co to robisz? Czasami mamy wewnętrzną potrzebę wzięcia się za siebie. Przez rówieśników, którzy coś robią ze swoim życiem, przez brak poczucia wartości itp. Jednak aby móc ćwiczyć z efektami, musimy dokładnie określić swój cel i motywację, która będzie nas do tego pchała. Ćwiczenie bez celu nie przyniesie w przyszłości większych rezultatów, dlatego że, podczas ćwiczeń musimy mieć wiarę w to co robimy.
Stawiaj sobie realne progi:
Jeżeli w jednym tygodniu codziennie robiłeś 3 serie pompek po 20 powtórzeń, to w następnym tygodniu dodaj kilka powtórzeń do każdej serii, albo dodaj jeszcze jedną serię każdego dnia. Możliwości jest dużo, chodzi tylko o to, że poprawa Twoich wyników będzie automatycznie działała na Ciebie motywująco?
Jak się zmotywować do ćwiczeń?
Ważnym elementem naszej motywacji są ludzie wokół nas. Jeżeli otaczasz się ludźmi bez żadnych celów, bez perspektyw, Ty też taki będziesz. Najlepiej aby Twoje towarzystwo było nastawione na podobny cel jak Ty. Lub jeżeli chcesz zostać przy swojej „ekipie” spróbuj zarazić ich swoją pasją. Trenowanie z kimś jest zawsze lepsze. Jeżeli danego dnia Ty nie możesz się zmotywować, zmotywuje Cię Twój kolega/koleżanka.

Interesuj się tym, co zamierzasz robić
Chodzi o to, abyś złapał tego bakcyla. Obracanie się w świecie ćwiczeń jest bardzo motywujące i dobrze działające na naszą psychikę.
Na koniec napiszę coś co zabrzmi mało motywująco, jednak taka jest prawda:
Bądź cierpliwy:
Efekty nie przychodzą od razu, zwłaszcza jeżeli czekasz na to aby urosły Ci mięśnie. Jeżeli chodzi o zwiększenie siły czy wytrzymałości to tutaj efekty mogą przyjść w mgnieniu oka i na tym się skup, nawet jeżeli na razie mięśnie optycznie nie rosną, to zasną.
Jeżeli przez kilka tygodni cały czas zmuszasz się do ćwiczeń, nie sprawia Ci to przyjemności, nie jesteś z siebie dumny i nie czujesz się lepiej to nie zmotywujesz się w żaden sposób, jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest szukanie innego sportu. Zmuszanie się na dłuższą metę jest bez efektywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here