ryba

Kardynałek to ryba często wybierana z uwagi na jej wyjątkowo ładny wygląd. Dodatkowym atutem jest fakt, że są to rybki łatwo dostępne oraz tanie, które kupisz w niemal każdym sklepie akwarystycznym. Kardynałki są niewielkich rozmiarów – osobniki dorosłe osiągają długość zaledwie 4 centymetrów. Dzięki temu nadają się do hodowli nawet w bardzo małych zbiornikach. By mieć pewność, że kardynałek poczuje się dobrze w Twoim akwarium, warto zaaranżować je przestrzegając kilku najważniejszych zasad. Poniżej dokonujemy ich skrótowej prezentacji oraz podpowiadamy – jak urządzić komfortowe „mieszkanko” dla kardynałka chińskiego. 

Kardynałek w Twoim akwarium – garść najważniejszych informacji

Ubarwienie kardynałków jest ich główną zaletą. Ich łuski mienią się wieloma kolorami, a przez środek ciała przebiega biała linia, estetycznie kontrastująca z resztą ubarwienia. Białe są także brzegi płetw, a nasada ogonka ma czerwone ubarwienie z delikatnym czarnym akcentem. Niestety, ale by uzyskać tak zadowalające efekty estetyczne kardynałek musi być odpowiednio odżywiony oraz utrzymywany w sprzyjających warunkach. 

Przede wszystkim – kluczowe jest zapewnienie krystalicznie czystej wody, odpowiadającej naturalnym warunkom występowania tych rybek. Warto zainwestować w dobrej jakości filtr, najlepiej z wymiennymi wkładami. Urządzenia takie oferuje niemal każdy stacjonarny lub internetowy sklep zoologiczny. Należy także utrzymać wodę na poziomie około 22 stopni C. Wyższa temperatura będzie miała negatywny wpływ na stan rybek, skracając ich życie. To samo dotyczy temperatur niższych.

Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego poziomu napowietrzenia oraz natlenienia. Im więcej tlenu będzie w wodzie, tym lepiej będą się czuły oraz tym większą aktywność będą wykazywać. Na szczęście, kardynałki nie wymagają dużej ilości wolnej przestrzeni. Zbiorniki o pojemności zaledwie 50 litrów powinny w zupełności wystarczyć. Kardynałki preferują przebywać na głębokości 20-60 cm. 

Zasady wystroju akwarium i żywienia kardynałków 

Kardynałki lubią zbiorniki dość dobrze wyposażone. Warto wysypać dno piaskiem oraz wyposażyć w kilka otoczaków. Nie może też zabraknąć korzeni ozdobnych, skał, statków lub innych akcesoriów estetycznych. Ponadto w akwarium powinny znaleźć się rośliny, zwłaszcza takie, które wystają ponad poziom wody. Dobrze wypada pod tym względem nurzaniec, krynia, moczarka, sitowie oraz żabienica. 

Dużym ułatwieniem hodowlanym jest także fakt, że kardynałki są rybkami wszystkożernymi. Możesz karmić je, korzystając z pokarmu żywego, suchego jak i mrożonego. Najbardziej lubią spożywać karmę unoszącą się na powierzchni wody. Świetnie nadają się do tego suszone płatki akwarystyczne. Kardynałki mogą również pochłaniać niektóre glony powstające w zbiorniku.

Rozmnażanie kardynałków również nie przysparza większych kłopotów i często podejmują się tego zadania nawet niezbyt wprawieni hodowcy. Jeśli akwarium będzie utrzymane w sprzyjających warunkach, wówczas do rozmnożenia może dojść nawet bez bezpośredniej ingerencji hodowcy. Niektórzy jednak w tym celu przygotowują osobne zbiorniki o niewielkich rozmiarach i zacienionej toni, wyposażone w specjalny ruszt ikrowy lub rośliny o drobnych listkach. W takim inkubatorze należy umieścić wybraną parkę, kontrolując przebieg procesu wylęgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here