Koniec karmienia piersią

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to, jak odstawic dziecko od piersi.
Zaleca się, aby dziecko otrzymywało mleko matki przez cały pierwszy rok życia, a najlepiej dłużej, jeśli matka i dziecko dobrze się czują. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzieci otrzymywały mleko matki przez co najmniej dwa lata.

Czas, w którym powinno nastąpić odstawienie dziecka od piersi, jest indywidualny dla każdego dziecka i matki. Niektóre dzieci chcą kontynuować przez długi czas, podczas gdy innym mleko matki po krótkim czasie już nie wystarcza.
Pamiętaj, że mleko matki to nie tylko jedzenie. W przypadku większych dzieci pierś matki nadal stanowi poczucie bezpieczeństwa, a więź emocjonalna między matką a dzieckiem powinna być utrzymywana tak długo, jak im się podoba. Więc nie przestawaj, wtedy kiedy ktoś ci zaleci. Słuchaj własnych i dziecięcych potrzeb i życzeń. Jeśli jednak karmienie piersią jest ciężkim zadaniem, a nie przyjemnością, być może nadszedł czas, aby zastanowić się, czy kontynuować. Fakt, że mama wraca do pracy, nie musi być powodem do odstawienia dziecka od piersi. To, że mama pracuje, nie jest przeszkodą do kontynuowania karmienia.

Kiedy jesteś gotowa na decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy chcesz to robić stopniowo, czy też powinno się to odbyć tak szybko, jak to możliwe. W zdecydowanej większości przypadków; o ile nie ma ku temu przeszkód, zaleca się to robić powoli. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego pokarmu. Na pewno zajmie to trochę czasu. Dla trawienia dziecka ważne jest, aby nadal było trochę mleka matki po wprowadzeniu nowego pokarmu. Odstawienie od piersi i przejście do żywności innej niż mleko matki musi być dostosowane do wieku dziecka i potrzeb żywieniowych.

Zacznij od zastąpienia jednego karmienia piersią dziennie innym posiłkiem. Zacznij od tego posiłku, w którym odczuwasz, że masz w sobie najmniej mleka. Rób tak przez kilka dni, aż produkcja mleka ustabilizuje się na niższym poziomie. Następnie zastąp kolejne karmienie piersią i poczekaj, aż produkcja się ustabilizuje. Kontynuuj, aż dziecko przestanie pić twoje mleko. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do stałego jedzenia, więc jest cierpliwe i chętne poświęcić temu trochę czasu i bądź cierpliwa.

Ważne jest, aby być konsekwentnym i cierpliwym podczas całego procesu. Uwierz, że to, co robisz, jest najlepsze dla ciebie i dla dziecka. Większość dzieci akceptuje sytuację po bardzo krótkim czasie. Dziecko może odczuwać frustrację, ponieważ nie ma już piersi, która zapewnia komfort, wygodę, bliskość i odprężenie. Może się zdarzyć, że dziecka nagle nie będzie można uspokoić inaczej niż przez danie mu piersi. Wtedy najlepiej dać mu chwilę pierś, ale tylko po to, żeby się uspokoiło, nie piło mleko. Jeśli dziecko jest spragnione, może dostać wodę z butelki. Upewnij się, że w tym czasie twoje dziecko odczuwa dużo miłości i kontaktu ze skórą. Karmienie piersią nie jest dla dziecka tylko otrzymywaniem pokarmu. To bezpieczeństwo i wyjątkowa więź z matką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here