W kancelarii notarialnej dokonuje się bardzo wiele czynności notarialnych, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Wbrew pozorom notariusz dokonuje nie tylko podpisywania umów i nie odpowiedzialny jest jedynie za sporządzanie aktów prawnych.
Kancelaria notarialna od a do z
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że notariusz dokonuje czynności notarialnych jedynie w swojej kancelarii. Zgodnie z obecnymi przepisami, każdy praktykujący notariusz musi posiadać własną kancelarię, która spełnia określone wymagania. Osoby, które chcą dokonać dowolnej czynności u notariusza, muszą więc odwiedzić jego kancelarię.
Istnieją oczywiście okoliczności w których to zasada ta nie musi obowiązywać. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach starszych lub niepełnosprawnych. Niektóre czynności notarialne mogą odbyć się także w specjalnie wynajętym pomieszczeniu. Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy zainteresowanych stron jest bardzo wiele i nie można pomieścić wszystkich w kancelarii.
O czym należy pamiętać umawiając się na spotkanie z notariuszem?
Przed podpisaniem konkretnego aktu notarialnego zaleca się wcześniej umówić na rozmowę z notariuszem. W trakcie spotkania dokładnie ustalone zostaną wszystkie założenia umowy. Na spotkanie warto być przygotowanym. Niezbędne są oczywiście wszystkie dokumenty. Mowa tutaj przede wszystkim o odpisach z księgi wieczystej albo wpisie z kartoteki lokalu lub zaświadczeniu o samodzielności.
Na spotkanie z notariuszem warto umówić się telefonicznie. Drogą elektroniczną można uzyskać także wiele informacji wstępnych. W większości kancelariach notarialnych na spotkania z notariuszami umawiają pracownicy sekretariatu, którzy chętnie podpowiedzą jakie dokumenty mogą być potrzebne przy wybranych sprawach.
Dowód tożsamości – czy będzie on potrzebny?
Jak powszechnie wiadomo przy dokonywaniu różnorodnych czynności u notariusza niezbędny jest oczywiście dowód tożsamości. Oprócz dowodu osobistego można zabrać ze sobą na przykład paszport.
Przed dokonaniem jakichkolwiek czynności notariusz musi dokładnie sprawdzić dane osobowe zainteresowanych osób. Przy podpisywaniu aktu notarialnego może przydać się również numer NIP, który umieszczany jest przy nazwiskach stron.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl