Jakie zastosowanie ma system MES?

Jak powszechnie wiadomo głównym zadaniem nowoczesnych systemów MES jest dostarczanie cennych informacji, dzięki którym będzie można zoptymalizować proces produkcji w danej firmie. Systemy te zbierają dane dotyczące nawet samego założenia zamówienia przez klientów po dane, które dotyczą dostarczenia im gotowych produktów.

Zarządzanie wykonaniem produkcji i wydajnością

Jedną z podstawowych funkcji systemów MES jest oczywiście zarządzanie wykonywaniem produkcji. System MES na bieżąco monitoruje poszczególne procesy produkcji i zwraca szczególną uwagę na reakcje, które pojawiają się po wprowadzaniu nowych zmian. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że systemy MES umożliwiają szybsze podejmowanie decyzji i co najważniejsze eliminują całkowicie problemy, które wynikają z błędów pracowników.

System MES na bieżąco zbiera również wszystkie informacje i analizy dotyczące wydajności poszczególnych stanowisk, linii produkcyjnych i samych maszyn. Dzięki takim danym zdecydowanie łatwiej jest zmienić profil produkcji albo dostosować produkcję do aktualnych wymagań.

Gromadzenie i przechowywanie danych

Systemy MES wykorzystuje się również w wielu firmach do gromadzenia i akwizycji ważnych danych. Odpowiednie moduły w trakcie produkcji zbierają kluczowe dane i zapisują je do bazy. Przechowywane są nie tylko poszczególne parametry produktów, ale również aktualny stan maszyn albo statusy zamówień. W dużej mierze to właśnie dzięki tym danym kadra zarządzające może przygotować bardzo wyczerpujące raporty, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest zoptymalizować produkcję.

W bazie danych zapisywane są także ważne informacje o zużytych surowcach i realizacji konkretnych zadań, które zlecone zostały wybranym pracownikom. Dzięki zgromadzonym danym zdecydowanie łatwiej jest dokładnie prześledzić produkcję danej partii towaru.

Kompleksowe zarządzanie zasobami ludzkimi

System MES bez żadnego większego problemu może być wykorzystany także do zarządzania zasobami ludzkimi. W systemie zapisywane są wszystkie dane o pracownikach. Mowa tutaj nie tylko o uprawnieniach i obecnościach, ale również o wykonanych i wykonywanych aktualnie zadaniach.

Dzięki zgromadzonym danym można przeanalizować wydajność i koszty pracy wybranych pracowników. Dane zbierane przez system MES można śmiało wykorzystać również do zarządzania ruchem.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here