Niepłodność dotyka coraz więcej par w Polsce

Niepłodność uznawana jest obecnie za problem cywilizacyjny, który dotyka także wielu par w Polsce. Jak można ją leczyć?

Czym jest niepłodność?

Niepłodnością określa się stan, w którym nie dochodzi do zajścia w ciążę przez kobietę, nawet przy długotrwałym współżyciu bez środków antykoncepcyjnych. Szacuje się, że dotyka ona nawet od 10 proc. do 15. proc. par znajdujących się w wieku reprodukcyjnym.

Brak możliwości doczekania się potomka to dla wielu par poważny problem, który może rzutować na jakość życia, powodując jej znaczne obniżenie. Co jest przyczyną takiego stanu i jak przebiega leczenie niepłodności w Krakowie i w innych miastach w Polsce?

Co może być przyczyną niepłodności?

Niepłodność może posiadać wiele przyczyn. Szacuje się, że w około 35 proc. wina leży po stronie kobiety oraz w takim samym odsetku po stronie mężczyzny. W około 10 proc. przypadków przyczyną są oboje z małżonków. W 20 proc. nie można określić przyczyny niepłodności – to tak zwana niepłodność idiopatyczna.

Wśród przyczyn niepłodności u kobiet znajdują się:

– choroby ogólnoustrojowe, w tym choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej,
– choroby jajników, w tym PCOS, przedwczesna menopauza, rak jajnika,
– choroby jajowodów i ich niedrożność, w tym endometrioza,
– choroby macicy, w tym jej mięśniaki,
– choroby szyjki macicy,
– choroby weneryczne.

Wśród przyczyn niepłodności u mężczyzn znajdują się:

– choroby ogólnoustrojowe, w tym zaburzenia hormonalne,
– schorzenia jąder – wodniaki, żylaki, wnętrostwo, nowotwory, urazy,
– zaburzenia genetyczne – zaburzenia kariotypu, mutacje,
– stany zapalne układu rozrodczego,
– stosowanie alkoholu, narkotyków, niektórych leków,
– impotencja.

Jak leczy się niepłodność?

Aktualnie leczenie niepłodności Kraków, a także w innych miastach odbywa się głównie na podstawie przyczyny problemu. Może ono polegać na stymulacji owulacji u kobiety oraz spermatogenezy u mężczyzny. Przeprowadza się też inseminacje domaciczne.

Ostateczną metodą leczenia dolegliwości takiej jak niepłodność Kraków i w innych miastach jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF). Metoda ta polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety, a następnie na umieszczeniu zapłodnionej komórki w jej macicy.

Aktualnie usługi w ramach IVF oferuje wiele prywatnych klinik, w tym także możliwe jest niepłodność kraków. W sektorach takich jak leczenie niepłodności Kraków –niepłodność Kraków działa wiele sprawdzonych klinik, które mogą zapewnić swoim pacjentom profesjonalną diagnostykę i leczenie polegające na zapłodnieniu pozaustrojowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here