Odzież robocza a ochronna

Odzież robocza oraz odzież ochronna są pojęciami, których wiele osób używa zamiennie. Jednak te dwa pojęcia, zgodnie z przepisami bhp zasadniczo się od siebie różnią. Dlatego warto dowiedzieć się, jaka jest różnica między nimi oraz czym charakteryzują się te dwa rodzaje odzieży.

Różnica między odzieżą ochronną a roboczą

Na początku warto wspomnieć, że odzież robocza jest przeznaczona głównie po to, aby chronić odzież i obuwie pracowników przed jakimkolwiek zniszczeniem lub zabrudzeniem w miejscu pracy. Ma to bardzo duże znacznie, ponieważ podczas wykonywania pracy często wykorzystuje się różne substancje oraz czynniki, które mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń ubioru.

Natomiast odzież ochronna wyróżnia się kilkoma cechami, dlatego jest szerzej stosowana. Przede wszystkim ochrania całe ciało przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, na które są narażeni pracownicy. Odzież ochronna jest wykonana z różnych materiałów. W zależności od materiałów może ona ochraniać przed czynnikami mechanicznymi, termicznymi, jak i chemicznymi. Wymagane jest, by odzież ochronna posiadała stosowne certyfikaty potwierdzające wytrzymałość.

Odzież robocza, to znaczy jaka?

Podstawowe elementy dzieży roboczej to m.in.: fartuchy, koszule, płaszcze, bluzy, obuwie, kamizelki, spodnie, płaszcze, czapki, rękawiczki oraz odzież jednorazową. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi dostosowanej do obowiązków odzieży i obuwia. Oznacza to, że musi być to odzież wydana bezpośrednio przez pracodawcę. Wybór ubioru jest zależny od specyfiki pracy, przepisów BHP oraz warunków, w jakich praca będzie wykonywana. Odzież robocza jest stosowana jako zabezpieczenie przed jakimkolwiek zniszczeniem czy zabrudzeniem odzieży. Odzież pracownika może ulec zniszczeniu, zabrudzeniu podczas pracy, obsługi urządzeń, dlatego zapewnienie odpowiedniej odzieży jest kluczowe. Pracownik nie powinien podejmować się pracy we własnej odzieży, tylko w specjalnie przygotowanej i zaprojektowanej, która ma mu służyć jako odzież robocza. Należy pamiętać, że w przepisach nie jest powiedziane, czy odzież robocza ma być nowa, czy może mieć ślady użytkowania. Odzież używana musi być wcześniej przygotowana do ponownego użytkowania. Na stronie hurtowni odzieży roboczej BHP Nawigator znajdziesz bogaty asortyment odzieży przeznaczonej dla różnych branż – sprawdź więcej.

Czym jest odzież ochronna?

Jeżeli chodzi o odzież ochronną, to ma ona za zadanie służyć jako ochrona pracownika przed jakimikolwiek zagrożeniami, związanymi z jego pracą typu zagrożenia mechaniczne, chemiczne, termiczne, a nawet czynniki atmosferyczne. Odzież ochronna to również dodatkowe elementy jak np. kaski, ochraniacze, maski, rękawice. Taki rodzaj odzieży wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach, w których pracownik jest narażony na niebezpieczeństwo jak np. budowa, produkcja, bądź tam, gdzie stosowane są substancje chemiczne. Odzież ochronna zapewnia bezpieczeństwo pracownikowi, zapewnia mu ochronę jego przed możliwymi obrażeniami ciała. W wielu przypadkach brak tego typu odzieży oznacza niemożność rozpoczęcia pracy, ponieważ pracownik byłby narażony na utratę jednakowo zdrowia, a nawet życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here