Fizyka to dość ciekawy przedmiot. Zwłaszcza dział o Układzie Słonecznym rozpala wyobraźnię. Wszyscy zastanawiamy się, skąd się wzięło życie na naszej planecie i jak powstały pozostałe planety. Jedna z teorii mówi, że pojawiły się w wyniku wielkiego wybuchu, ale nie ma dowodów na potwierdzenie tej tezy. Jedyne, co wiemy, że jest ich osiem. Są to Jowisz, Wenus, Ziemia, Mars, Uran, Neptun, Saturn i Pluton. Największy z całej tej gromady jest Jowisz, a najmniejszy Uran. Natomiast najbardziej rozpowszechniony za sprawą telewizji jest Mars. Powstawały nawet filmy o jego mieszkańcach, którzy mieli ochotę podbić Ziemię. Co do nazw planet, to użyto ich nawet w życiu codziennym. W końcu czasem używa się porzekadła, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Chodzi o to, że obie płcie bardzo się od siebie różnią.
Wracając do kosmosu i fizyki, to trzeba zaznaczyć, że nasza galaktyka składa się z wielu gwiazd, drogi mlecznej i innych elementów typu supernowa. My jako mieszkańcy Ziemi, najbardziej obawiamy się tego, że w kosmosie czyha na nas ogromne niebezpieczeństwo. Chodzi głównie o asteroidy, które swoją wielkością przypominają współczesne miasta. Poza tym pamiętamy, że taki kosmiczny kamyczek zabił całą populację dinozaurów. Dlatego tak pilnie obserwujemy, czy nic nam nie zagraża. Nie chcemy podzielić ich losy. Ewentualna kolizja z ogromnym kawałkiem skały oznaczałaby koniec życia na naszej pięknej planecie. Dlatego też każde doniesienia, a asteroidzie, która będzie przelatywać blisko Ziemi, są traktowane bardzo poważnie. Innym naszym wrogiem może okazać się słońce. Jeśli zamieni się w rozpalonego, czerwonego giganta upiecze nas żywcem. Inną ewentualnością jest to, że przestanie w ogóle świecić, a wtedy czeka nas powolna śmierć z wychłodzenia. Na szczęście to są jedynie hipotezy, więc nie należy w nie wierzyć. O tym, czy mają coś wspólnego z prawdą, zadecyduje przyszłość.
Jednak fizyka to nie tylko astronomia. Istnieją też inne jej działy, które mają zastosowanie w praktyce. Na przykład ten o ruchu jednostajnym jest przydatny, bo dzięki niemu wiemy, jak obliczyć prędkość. Jest to wypadkowa drogi i czasu. Dany obiekt lub pojazd potrzebuje czasu, by rozwinąć jakąś prędkość. Taki pociąg rozpędza się powoli, ale jak już to zrobi, jego prędkość stale rośnie. Zatrzymać go może dopiero maszynista, który używa do tego celu specjalnych pokręteł. Wiadomo, że maszynista chce maksymalnie rozpędzić pociąg, bo ma do przejechania określoną odległość. Musi to zrobić w określonym czasie, bo narzuca mu to rozkład przyjazdów i odjazdów. Musi być punktualny, gdyż mnóstwo osób na niego czeka i nie może ich zawieść. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że fizyka to tylko nudne regułki, zadania i wzory. Jednak to jest tylko część prawdy, bo jej prawa obowiązują niemal w każdej dziedzinie życia. Gdy spadnie nam na głowę jabłko, boleśnie odczuwamy prawo ciążenia i bezwolnego spadania. O grawitacji przekonali się też astronauci. Przebywając na Księżycu, nie mogli po nim chodzić, bo tam nie było grawitacji.