Jak montować filmy

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak montować filmy. Niektórzy potrzebują tej umiejętności w szkole lub pracy, inni chcą zmontować proste video z wakacji. Są też osoby, które fotografią i filmowaniem zajmują się czysto hobbystycznie i chciałyby zmontować swój pierwszy film. Do wyboru mamy mnóstwo mniej lub bardziej zaawansowanych programów komputerowych. Prostego montażu można także dokonać na smartfonie z systemem Android.

Najbardziej podstawowym, intuicyjnym w obsłudze, a zarazem darmowym programem służącym do montażu filmów na komputery i laptopy jest Microsoft Movie Maker. Jeśli używamy starszych wersji systemu Windows (np. XP), prawdopodobnie mamy ten program preinstalowany wraz z systemem operacyjnym i wystarczy go odnaleźć na dysku. Jeżeli natomiast korzystamy z nowszej wersji Windowsa, bardzo możliwe, że movie makera nie ma na naszym komputerze. W tym wypadku wystarczy wejść na stronę Microsoftu i pobrać program z odpowiedniej zakładki, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Program Movie Maker jest oczywiście darmowy.

Kiedy już mamy zainstalowany program, otwieramy go. Po lewej stronie widać podgląd tworzonego materiału, a po prawej mamy miejsce, aby dodać zdjęcia lub materiały wideo, z których chcemy utworzyć film. Na górze widać panel z dodatkowymi opcjami. Korzystając z nich, możemy dodać muzykę do tworzonego materiału, zmienić czas wyświetlania poszczególnych slajdów, dodać animacje oraz przejścia, a także zmienić wiele innych parametrów i opcji. Nic nie szkodzi też na przeszkodzie, aby dodać tekst do naszego filmu (napisy końcowe, początkowe etc.). Obsługa programu jest prosta i intuicyjna, wystarczy patrzeć na ikonki na ekranie i ich opisy. Kiedy uznamy, że nasz film wygląda tak jak powinien, klikamy zapisz film i wybieramy format i rozdzielczość (z reguły program domyślnie proponuje jakość FullHD). Musimy jeszcze tylko poczekać, aż komputer wyrenderuje plik w odpowiednim formacie i zapisze go na dysku. Możemy też wybrać opcję „zapisz projekt”, jeżeli nasze prace nad filmem jeszcze się nie zakończyły i chcemy móc edytować projekt w przyszłości.

Korzystając z Movie Makera przygotujemy fajny pokaz slajdów, prezentację do szkoły czy film na konkurs filmowy, a także proste zapowiedzi, trailery itp. Co jeśli chcemy jednak tworzyć bardziej zaawansowane materiał wideo i opcje z Movie Makera są dla nas niewystarczające? Być może warto w takim wypadku zainwestować w płatne i bardziej zaawansowane programy, takie jak Sony Vegas, Camtasia Studio itp. Takie program oferują znacznie większe możliwości, niestety są płatne, bardziej zasobożerne, a ich obsługa już nie należy do tak prostych, jak w przypadku popularnego Movie Makera.

Montować filmy można także na telefonie bądź tablecie. W tym celu musimy pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu z aplikacjami. Trzeba pamiętać, że te programy zazwyczaj nie oferują tak wiele, jak te na komputery, poza tym korzystanie z nich na mniejszych i słabszych urządzeniach będzie trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here