Jak się rozbudzić

Masz problem ze wstawaniem rano? Nie jesteś rannym ptaszkiem? A możesz nawet wstajesz o jedenastej, ale nadal nie jesteś wyspany? Chciałbyś dodać sobie energii na poranek a może cały dzień? Tutaj dowiesz się jak się rozbudzić.

Po pierwsze przeanalizuj swój problem, dlaczego jesteś przemęczony i rano nie możesz się dobudzić? Może wynika to z przepracowania? A może jest to kwestia niewystarczającej ilości snu? Może masz źle warunki do spania a nawet do wstawiania? Nie wiedziałeś, że takie mogą być tego przyczyny? Już wiesz. Musisz wyeliminować wszelkie kwestie, które nie pozwala Ci rano obudzić się pełnym życia i energii.

Przed snem

Dostosuj swój sen
Twój sen składa się z różnych faz, w skrócie SEM lub NREM i REM. Ten to sen paradoksalny, podczas którego doznajesz marzeń sennych i śnisz o czym tylko chcesz. Wtedy też aktywnie poruszają się twoje gałki ocznej, o czym prawdopodobnie nie masz pojęcia. Te fazy dzielą się na jeszcze inne mniejsze fazy, ale nie ma to większego znaczenia. Jedna faza jest faza snu płytkiego. Druga fazy to faza snu głębokiego. Jeżeli obudzisz się podczas trwania fazy snu głębokiego to obudzisz się nie wyspany i bez energii. Ciężko Ci się będzie dobudzić. Widzisz, ile może zależeć od tego, w którym momencie snu sie obudzisz. Jeżeli nie umiesz sobie wyliczyć kiedy masz fazy snu płytkiego to możesz pobrać aplikacje dostępne na telefon, które zrobią to za Ciebie. Może być, że po krótszym śnie będziesz wyspany bardziej niż po wielogodzinnym.

Zadbaj o sen głęboki
Sen głęboki jest źródłem odpoczynku dla twojego organizmu. Spada wtedy temperatura twojego ciała i metabolizm wszystkich narządów. W mózgu dochodzi do konsolidacji pamięci. Alkohol i nikotyna zaburzają zarówno wejście w fazę snu głębokiego jak i samą fazę, co utrudnia ci nocną regenerację i wstanie wypoczętym.

Wywietrz pokój przed spaniem
Zaufaj mi i otwórz okno chociaż na dwadzieścia sekund, nawet gdy za oknem mróz. Do pokoju wpadnie świeże powietrze, a tobie łatwiej będzie zasnąć i twój sen będzie bardziej spokojny. Rano odczujesz różnicę.

A co jeżeli już za późno na te zmiany? Wstałeś rano, ale neo możesz się rozbudzić?

Prosty trik – szklanka wody
Postaw sobie obok łóżka szklankę wody lub butelkę wody. Może to być woda z cytryną lub imbirem, możesz dodać też mięty. Wypij ja zaraz po przebudzeniu. Natychmiastowo Cię orzeźwi i pomoże rozbudzić lepiej niż kawa. Zwiększy twój metabolizm od rana i przygotuje na cały dzień. Po całej nocy bez picia twój organizm jest odwodniony i tego właśnie potrzebuje.

Kawa, a może jednak nie?
Kawa jest idealnym pomysłem, żeby dodać sobie energii. Ale czy na pewno jest ci potrzebna z rana? Niektórzy piją kawę z rana dla jej walorów smakowych i tego nie można im zabronić. Ale jeżeli chcesz się rozbudzić i zyskać energię na cały dzień to lepszym pomysłem będzie filiżanka zielonej herbaty lub kubek yerba mate. Są zdrowsze dla organizmu, nie drażnią żołądka jak kawa, a dodatkowo pobudzają na co najmniej parę godzin. Kawa, dla porównania, trzyma parę godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here