Sprawozdania finansowe

Badanie sprawozdań finansowych ma określone cele, które określone zostały w ustawie o rachunkowości. Biegły rewident wyraża opinię pisemną związany z tym, czy dana jednostka działa zgodnie z zasadami rachunkowości, a także czy dane są rzetelne i jasne.

Badanie sprawozdań finansowych

Biegły rewident podczas takiego badania określa, czy sprawozdanie finansowe jest wolne od wszelkich nieścisłości związanych przykładowo z pominięciem ważnym informacji. Zgromadzone dane powinny być zatem w pełni przejrzyste i rzetelne. Badanie tego typu opiera się na uwiarygodnieniu danych związanych z kwestiami finansowymi. Wszystko to ma na celu zapewnić bezpieczeństwo odnoszące się do obrotu gospodarczego.

Kto powinien zlecić badanie sprawozdania finansowego?

Takie badanie zlecić może w zasadzie każda jednostka. Podkreślić warto, że istotę tego badania należy potraktować jako szansę na poprawę funkcjonowania danej organizacji. Rewident przystępuje do weryfikowania dokumentacji zgodnie ze stanem faktycznym, a także kontrolowania procesów rachunkowych i sprawozdawczych danej jednostki. Przed wyrażeniem swojej opinii na piśmie, rewident najczęściej wskazuje na potrzebne zmiany oraz pomaga jednostce rozwiązać wyszukane problemy.

Zalety takiego rozwiązania

Zlecenie sporządzenia badania sprawozdań finansowych ma wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość potwierdzenia prawidłowości określonych informacji, które opracowane zostają wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Działania rewidenta opierają się także na zweryfikowaniu kwestii związanych z kontrolą wewnętrzną w danej organizacji. W każdym profesjonalnym badaniu sprawozdania finansowego znajdziemy listę danych błędów i nieścisłości, które pozwolą firmie wykorzystać tą wiedzę i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze. Ponadto, pozytywna opinia biegłego rewidenta wskaże na wiarygodne zarządzanie jednostką oraz działać będzie korzystnie w przypadku szukania źródeł finansowania z zewnątrz.

.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tym tematem, chętnie udzielimy dalszych informacji. Nasi biegli rewidenci i konsultanci są do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na pytania z zakresu audytu w biurach Rödl & Partner: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa oraz Wrocław.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here