Najczęściej występujące choroby skóry dłoni

Kiedy skóra dłoni staje się sucha, podrażniona i zaczerwieniona, może to wynikać z braku odpowiedniej pielęgnacji lub z chwilowego naruszenia jej warstwy ochronnej przez niskie temperatury czy środki czystości. Jeśli jednak zmiany utrzymują się przez dłoni czas, dłonie bolą albo są pokryte bąblami czy wysypką, lepiej udać się do lekarza.

Wrażliwa skóra dłoni – kiedy należy się zaniepokoić?

Skóra dłoni jest cienka, delikatna, łatwo może ulec podrażnieniu. Czasem wystarczy długa ekspozycja na zimno czy kontakt z niewłaściwym kosmetykiem, żeby dłonie stały się suche, czerwone, aby skóra zaczęła pękać. Jeśli jednak zmiany utrzymują się przez kilka-kilkanaście dni albo są wyjątkowo bolesne, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Być może są one objawem choroby skóry dłoni. Dolegliwości związane ze skórą dłoni mogą mieć różne podłoże. Czasem są objawem alergii albo chwilowego podrażnienia np. kosmetykami czy detergentami. Mogą pojawić się w wyniku zakażenia albo zarażenia. Długotrwałe podrażnienie, zaczerwienienie, pękanie skóry dłoni, a tym bardziej wysypka czy pojawienie się bolesnych pęcherzy, powinny skłonić do kontaktu ze specjalistą.

Jakie są najpopularniejsze choroby skóry dłoni?

Jedną z najczęstszych przyczyn zmian na skórze dłoni są alergie. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, bolesna – lekarz może stwierdzić egzemę. Jeśli objawy pojawiły się nagle np. po sprzątaniu, użyciu nowego kosmetyku, kontaktu z tkaniną, farbą czy rośliną, możliwe, że są wynikiem kontaktowego zapalenia skóry.Możliwe też, że doszło do zarażenia chorobą grzybiczą. Drożdżyca najczęściej dotyczy kobiet i może wynikać z niezachowania zasad higieny np. w gabinecie kosmetycznym. Objawia się schodzącą, zaczerwienioną skórą między palcami. Chorobą zakaźną jest także odzwierzęca różyca. Ta dotyczy najczęściej lekarzy weterynarii, hodowców, ale także rzeźników czy sprzedawców mięsa.

Leczenie chorób skóry dłoni

Chorób skóry dłoni nie należy leczyć na własną rękę. Należy zmiany na skórze skonsultować ze specjalistą, by ten ustalił przyczynę oraz zlecił odpowiednią kurację. W przeciwnym razie objawy choroby nie tylko nie ustąpią, ale jeszcze mogą się nasilić. Jeśli lekarz stwierdzi alergię czy zapalenie kontaktowe, zaleci stosowanie leków antyalergicznych oraz maści nawilżające i odbudowujące warstwę ochronną skóry. Konieczne będzie też ustalenie czynnika drażniącego. W przypadku chorób zakaźnych, być może konieczna będzie antybiotykoterapia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here