Fotografia dla każdego

Każdy z nas lubi robić zdjęcia do swoich albumów czy katalogów w komputerze, zdjęcia przedstawiające ważne chwile w życiu warte zapamiętania. Warto jednak wiedzieć w jak robić zdjęcia aby wyszły jak najlepiej, były unikatowe i jedyne w swoim rodzaju, o tym dokładnie poniżej.

Po pierwsze trzeba zweryfikować, czy będziemy zajmować się fotografią amatorsko, od czasu do czasu, czy chcemy zając się tym na dłużej. Dzięki takiemu zastanowieniu się można wywnioskować jaki potrzebujemy sprzęt. Do amatorskiego „pstrykania” zdjęć nie jest wymagany specjalistyczny aparat. Wystarczy mały automat z funkcjami autodostrajania ostrości, naświetlenia oraz kolorów. Według mnie nowoczesne aparaty idealnie łączą w sobie prostotę wykonywania zdjęć w trybie auto oraz kuszącą cenę w stosunku do możliwości. Oczywiście osoby chcące wykonywać zdjęcia lepsze, chcące rozwijać tą pasję powinny zainwestować w coś lepszego. Idealnie nadają się do tego hybrydy łączące w sobie zalety aparatu cyfrowego i typowej lustrzanki. W cenie do ok. 1000 zł. można dostać już naprawdę przyzwoity sprzęt powalający na wiele więcej niż proste automaty, których cena sięga do 600 zł. Przy zakupie hybrydy warto zadbać o to, aby miała możliwość zmiany obiektywów. Przy stałym obiektywie po pewnym czasie wykorzystamy maksymalne możliwości aparatu, a do innych, ciekawszych już zdjęć będzie potrzebny inny. Można temu zapobiec poprzez wymianę obiektywu na inny, bardziej czuły na niektóre elementy środowiska. Dzięki temu zaoszczędzimy znaczne sumy pieniędzy a możliwości aparatu zostaną rozwinięte pozwalając na robienie jeszcze bardziej zróżnicowanych zdjęć. Ale jak robić zdjęcia ?

Podstawowym aspektem robienia zdjęć jest ich prawidłowe kadrowanie. Przy obieraniu odpowiedniej pozycji obiektywu należy zadbać aby fotografowany obiekt czy osoba była główną częścią zdjęcia, a przyległe tło zaledwie dodatkiem. Często bowiem robi się zdjęcia osobom które stoją gdzieś z boku, a większość zajmuje pejzaż czy inne tło. W takim zdjęciu nie jest praktycznie widoczna fotografowana persona, a sam krajobraz jest z niekształcony obecnością innych elementów. Robiąc więc takie zdjęcie nie spełniamy żadnych kryteriów i nie jest zbyt Ciekawe.
Drugim wyznacznikiem udane zdjęcia jest oczywiście oświetlenie. Bez prawidłowego oświetlenia zdjęcie będzie po prostu nieczytelne, elementy które powinny dobrze widoczne będą zaciemnione, natomiast szczegóły mniej ważne, rozświetlone aż za bardzo. Warto zadbać w takim przypadku aby fotografować żądany obiekt z godnie z kierunkiem światła, czyli stojąc obok niego, albo plecami jeśli chodzi o światło słoneczne. Aparaty oczywiście posiadają również funkcję rozświetlania zaciemnionych obszarów, co bardzo pomaga przy słabym świetle oraz przy zbyt ostrym. Warto jednak nie korzystać z automatycznego rozświetlania a popróbować samodzielnie ustawiać rozjaśnienie oraz inne parametry wiążące się z krzywą jasności.

Fotografia to bardzo ciekawa dziedzina mogąca być zwykłym zainteresowaniem a także sposobem na życie. Warto więc dowiedzieć się jak robić zdjęcia i uwiecznić na nich wszystko co jest dla nas ważne i ciekawe w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here